Umístění: Kultura Folklor a vinařství Kam za burčákem na jižní Moravě v roce 2012?

Kam za burčákem na jižní Moravě v roce 2012?

burcak-2012-na-jizni-moraveBrno, 10. srpna 2012 (aktualizujeme) – Přemýšlíte, kde ochutnat letošní lahodný burčák? Přinášíme vám seznam desítek tipů na zajímavý výlet do řady vinařských lokalit! Z našeho přehledu akcí věnovaných nejen burčáku v roce 2012, si vybere opravdu každý!

 

  

31. srpna – 1. září 2012

 • Mutěnické vinařské dny, Areál vinných sklepů - Mutěnické búdy. Slavnost vinařů, při které se uskuteční zarážání hory, možnost ochutnat první burčák, vína vinařů se sdružení Búdy Mutěnice, zhlédnout výstavu hroznů, bohatý kulturní program, popř. navštívit vinařské muzeum. Program začíná v pátek, tradičním divadelním představením od 20,30 hod. Hlavní program v sobotu od 15,00 hod.
 • Velkopavlovické vinobraní, Sokolovna a okolí Sýpky. Celodenní program. Víno, hudba, zábava a tradice. Tradiční vinařská slavnost s bohatým kulturním programem, krojovaný průvod městem, jarmark, prodej vína a burčáku.

 

 

1. – 2. září 2012

 • Burčák fest II – Vinařství u Kapličky, Zaječí. Tentokrát s živou kapelou. K dispozici pro Vás bude burčák z minimálně tří odrůd.
 • Vinobraní v rodinném vinařství, Nosislav, Vinařství Karel Válka. Pracovní i kulturně společenská část vinobraní pro veřejnost odehrávající se ve vinicích a vinařském dvoře rodinného vinařství. Navíc možnost turistického výletu po vinicích a na rozhlednu Akátová věž na Výhoně
1. září 2012
 • Burčáková zábava, Němčičky, koupaliště TJ Sokol. Začátek v 18 hod. Burčák, víno, hudba a zábava. Příjemná akce v Němčičkách. Připraven pestrý program.
 • Burčákové slavnosti, Velké Bílovice, Vinařství Petr Skoukpil, Sadová 1399. Velká podzimní slavnost - burčák, grilování, soutěže, hudba a zábava po celý den pro dospělé i děti.
 • Lednické vinobraní & burčáky, Lednice – zámecký park a centrální parkoviště. Lednické vinobraní a zahájení burčákové sezóny s chlazenými odrůdovými burčáky v jedinečném prostředí Lednického zámku a nádherného prostředí zámeckého parku. Zábava pro celou rodinu, vinařské a burčákové soutěže. Místní gastronomické speciality vhodné k burčáku a vínu. Aktuální program naleznete na webových stránkách.
 • Vinařský den – zarážení hory a otevřené sklepy, Němčičky. Celodenní program. Víno, hudba, zábava a tradice. Tradiční vinařská slavnost s bohatým kulturním programem, krojovaný průvod obcí, prodej vína a burčáku, jarmark, taneční zábava a samozřejmě tradiční obřad zarážení hory.
7. – 8. září 2012
 • Mikulovské dýňobraní, Mikulov. Tradiční akce nadcházejícího podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu v historickém prostředí města Mikulov. Stovky různých tvarů a druhů dýní, možnost vyřezávání na místě Chlazené odrůdové burčáky z Burčákomatů, degustace vín, ukázka a ochutnávka dýňových specialit. Dýňový jarmark. Akce je součástí Mikulovského vinobraní.
 • Slovácké dýňobraní, Uherské Hradiště. Stovky různých tvarů a druhů dýní, možnost vyřezávání na místě Chlazené odrůdové burčáky z Burčákomatů z Lednice, degustace vín, ukázka a ochutnávka dýňových specialit. Dýňový jarmark. Akce je součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek.
7. – 9. září 2012
 • Pálavské vinobraní 2012, Mikulov - Náměstí, Amfiteátr, Zámek, Zámecká zahrada, Kapucínská ulice, Kozí hrádek. Pěstování a zpracování hroznů rozvíjeli na jižní Moravě již staří Římané. A přes šedesát let se vínu každoročně vzdává hold – také letos se bude v Mikulově druhý zářijový víkend slavit. Program odstartuje v pátek odpoledne a skončí ve večerních hodinách nedělním programem na Náměstí. Přijeďte i Vy pozdravit krále Václava IV., ochutnat letošní burčák, rozdovádět chuťové buňky gastronomickými specialitami a zažít výjimečnou kulturní show. Takový program totiž nabídne Pálavské vinobraní 2012. Vystoupí na něm národopisné soubory, cimbálové muziky i dechové hudby a chybět nebudou ani koncerty hvězd české i zahraniční hudební scény. To vše na Náměstí, Kozím hrádku, amfiteátru, v zámecké zahradě i na zámku, kde proběhne další ročník Mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně. Pořadatelé lákají rovněž na historický průvod, řemeslnou i vinařskou tržnici, stánky s vínem, burčákem a dalšími lahůdkami či na tradiční nedělní výstup na Svatý kopeček. Pálavské vinobraní nezapomíná ani na děti a nabídne jim spoustu her, soutěží a atrakcí.
8. září 2012
 • 5. ročník Putování za burčákem po Modrých Horách, Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbice. Projeďte krásami a zajímavostmi Modrých Hor a ochutnejte výborné burčáky. Start v 9. hod. u rozhledny Slunečná a cíl Vrbice. Od 18. hod. se koná Zarážení hory ve Vrbici. Cykloturistická i pěší akce, ve které budete moci potkat krásy a zajímavosti Modrých Hor a ochutnat modrohorské burčáky přímo od pramene.
 • Vinobraní Moravská Nová Ves, lokalita mezi vinnými sklepy Výmol, Zátiší a celý areál sklepů. Tradiční folklorně vinařská akce s bohatým programem do brzkých ranních hodin v příjemném prostředí vinných sklepů, kde můžete ochutnat vína a burčák přímo u vinařů v otevřených vinných sklepech. Vstupné - program 100 Kč. Ochutnávka Cabernet Moravia (sklenička a konzumace) 50 Kč.
 • Zarážání hory, Čejč, areál vinných sklepů "Pod Búdama". Vinařská slavnost "Zarážání hory" se zařazuje do programu vinařských akcí letos podruhé. Je připomenutím starých zvyků a oživení tradic. V sobotu 8. září 2012 v 18 hod. opět místní mládež, muži-vinaři zpěváci a cimbálová muzika rádi přivítají ty, kteří mají rádi folklor, víno, prostě jižní Moravu. V roce 2011 padlo rozhodnutí pokusit se zavést tradici "zarážání hory" do vinařských akcí. Po příznivém ohlasu této akce v roce 2011 zase rádi přivítáme návštěvníky v sobotu 8. září 2012 v Čejči, okres Hodonín v areálu Pod Búdama. Nebude nouze o dobrou zábavu při zarážání hory a také krátké besedě u cimbálu. Snad bude opět i dobrý burčák.
 • Zarážení hory, Vrbice, Sklepní lokalita Stráž. Tradiční Zarážení hory na Vrbici je vyvrcholením Putování za burčákem po Modrých horách. Vtipná scénka, posezení u cimbálu, proudy burčáku a vína a noční překvapení - na to vše se mohou návštěvníci těšit.
8. – 9. září 2012
 • Historické městské slavnosti Rosa coeli, Dolní Kounice. Městské slavnosti probíhají každým rokem vždy 1 víkend v září. Součástí sobotního hlavního programu je historický jarmark, výstava vín dolnokounické oblasti, nechybí šermířská a divadelní představení, jezdecký turnaj nebo večerní ohňostroj. Začátek ve 13 h. Městské slavnosti probíhají každým rokem vždy 1 víkend v září. Součástí sobotního hlavního programu je historický jarmark, výstava vín dolnokounické oblasti, nechybí šermířská a divadelní představení, jezdecký turnaj nebo večerní ohňostroj. Svá vína vystavují vinaři dolnokounické oblasti a je možno ochutnat přes 100 vzorků a to všechny druhy vín – slámová, pozdní sběr, jakostní či výběr z hroznů.
 • Vinobraní pod hradbami, Nosislav. Dvoudenní oslava vinařů a výrobců místních vín z Nosislavi a vín z vinařských tratí kopce Výhonu.
14. – 15. září 2012
 • Dýňobraní Valtice, Valtické Podzemí, Vinařská 34. Tisíce různých tvarů a druhů dýní, možnost vyřezávání na místě Chlazené odrůdové burčáky z Burčákomatů, ukázka a ochutnávka krajových a dýňových specialit. Dýňový jarmark. Vína Lednicko – valtického areálu. Dýňové bludiště a podzemní zážitková vinařská turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 760 metrů.
 • Znojemské dýňobraní, Znojmo. Tradiční akce nadcházejícího podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu v historickém prostředí královského města Znojmo. Stovky různých tvarů a druhů dýní, možnost vyřezávání na místě. Chlazené odrůdové burčáky z Burčákomatů, degustace vín, ukázka a ochutnávka dýňových specialit. Dýňový jarmark. Akce je součástí probíhá v rámci Znojemského vinobraní.
 • Znojemské historické vinobraní, Znojmo, městská památková rezervace. Tradiční slavnost burčáku každoročně je připraven bohatý kulturní program, historický průvod městem s pochodněmi, rytířské turnaje na koních, slavnostní otvírání mázhauzů a šenků, historické tržiště. Bohatý program Znojemského historického vinobraní přiláká každý rok v září desetitisíce návštěvníků z celé republiky. Nabízí nejen celou řadu doprovodných akcí v podobě divadelních vystoupení a koncertů známých osobností, ale především přitahuje tradiční historickou částí Znojemského historického vinobraní. Ta nabízí rytířské turnaje, historickou tržnici s ukázkami řemesel i vojenské ležení, její dominantou však stále zůstává slavnostní průvod městem. Atmosféru pátečnímu průvodu dodávají hořící pochodně, sobotní odpoledne vrcholí na hlavní tribuně předáním městských práv a trestáním nepoctivých vinařů. V centru pozornosti se ocitá král Jan Lucemburský a jeho manželka Eliška Přemyslovna, ale hlavně tradiční oblíbenec návštěvníků Znojemského historického vinobraní, bůh vína a dobré nálady Bakchus. Znojemské historické vinobraní je oficiálně zakončeno velkolepým ohňostrojem, avšak bujaré veselí pokračuje většinou i po něm.
15. září 2012
 • Cyklomaraton Mezi vinohrady, Němčičky, koupaliště TJ Sokol. Začátek již v 8 hod. Sport, víno, burčák a zábava. Přijďte si zazávodit do Modrých Hor a ochutnat místní vína a burčáky. Přijďte si zazávodit do Modrých Hor a ochutnat místní vína a burčáky. Disciplíny - na horském kole po okolí (42 km), kategorie: MUŽI (do 30ti, do 40ti, do 50-ti, nad 50 let). ŽENY (do 40ti, nad 40 let). Večerní zábava pro všechny. Grilování, sele, občerstvení, hudba zajištěna.
 • Den otevřených sklepů Novosedly. Degustace a ochutnávky
 • Dunajovické vinobraní, Dolní Dunajovice. Obnovené tradiční vinobraní. Občerstvení formou moravské zabíjačky a místních specialit. Degustace vín, burčák, bohatý doprovodný program.
 • Nechorské krojované vinobraní, Nechory. Průvod krojované chasy, která nese ozdobenou horu devatero kvítím, vyjde od kulturního domu ve 14.00 hodin směrem k Nechorám. Průvodu se účastní také ostatní účinkující v krojích, tzn. mužské i ženské sbory. Po příchodu do Nechor, kde vyhrává cimbálová muzika, probíhá pásmo Vinobraní v podání místní chasy. Potom následuje krátký program se zpěvy a tanci. Po hlavním programu vyhrává DH pro všechny přítomné, kteří si při dobrém burčáku a vínku společně rádi zazpívají naše slovácké písničky.

21. – 22. září 2012

 • Valtické burčáky, Valtickém podzemí, Valice. Tradiční akce nadcházejícího podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu. Chlazené odrůdové burčáky z Burčákomatů, ukázka a ochutnávka krajových a sezónních specialit Valtického Podzemí. Podzemní zážitková vinařská turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 760 metrů

22. září 2012

 • Tour de burčák – na kole i pěšky po vinařských stezkách Znojemska. Předposlední sobotu v září jsme pro vás ve Znojmě a okolí připravili od 10h jeden z nejkrásnějších výletů po vinařských stezkách. Na kole nebo pěšky budou moci zdatní turisté i rodiny s dětmi zažít atmosféru podzimu mezi vinicemi, ochutnat tajemství zdejších vinných sklepů a vyhrát zajímavou cenu.
 • Vinobraní Drnholec, náměstí a vinařské ulice Husova a Litobratřická. Od 10.00 hod. jsou pro návštěvníky otevřeny sklepy místních vinařů ve vinařských ulicích, program na Náměstí začíná ve 13.00 hod. historickým průvodem přes vinařské ulice. Na náměstí bude mezi tím probíhat samostatný program se soutěžemi, burčákem, pochutinami a za doprovodu cimbálové muziky.

28. – 29. září 2012

 • Burčákfest Znojmo, Loucký klášter. Slavnosti burčáku, hudby a kulinářských specialit. Akce se koná v pátek 28. 9. od 16:00 - 23:00 hodin a v sobotu 29. 9. od 13:00 - 23:00 hodin. Akci doporučujeme všem milovníkům kvalitního burčáku, vína a kulinářských lahůdek z celé České republiky a vzhledem k rozsáhlosti areálu/sálům, vekovním prostorám i sklepům/ také cestovním kancelářím. Vedle areálu je velké parkoviště pro osobní auta i autobusy.
 • Dny valtických burčáků, Valtice – zámek. Ochutnávka valtických burčáků, folklórní program, kulinářské speciality.
 • Valtické Hudbobraní a burčáky, valtické podzemí. Tradiční akce nadcházejícího podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu. Festival mladých a nadějných hudebních skupin regionu. Chlazené odrůdové burčáky z Burčákomatů, ukázka a ochutnávka krajových a sezónních specialit Valtického Podzemí. Vína Lednicko – valtického areálu. Podzemní zážitková vinařská turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 760 metrů.

4. – 6. října 2012

 • Burčákové slavnosti, Hustopeče – Dukelské náměstí a přilehlé ulice. Slavnosti plné burčáku, vína a dobré zábavy pro celou rodinu. Po celý den bohatý doprovodný program, divadla, koncerty, pohádky pro děti, řemeslný jarmark, historický průvod a mnohé další. Přijďte zažít pravou burčákovou atmosféru do Hustopečí!

6. října 2012

 • Burčákfest Klimkovice, předzámčí Klimkovického zámku. Již 4. ročník Burčákového festivalu se uskuteční 6. 10. 2012 před zámkem v Klimkovicích! Dopoledne budou probíhat i farmářské trhy, odpoledne bohatý kulturní program a atrakce pro děti! Začátek akce v 9.00 hod, konec ve 23.00 hod. Nejlepší druhy burčáku od několika vinařů, pestrá nabídka nejen moravských vín, gastronomické speciality a mnoho dalšího. Bohatý program pro děti, kulturní program po celé odpoledne. V podvečer losování tomboly o hodnotné ceny.
 • Valtické vinobraní, Valtice, náměstí Svobody. Tradiční vinařská slavnost s bohatým kulturním programem, krojovaný průvod městem, prodej vína a burčáku, jarmark, večerní taneční zábava v zámecké jízdárně.

13. října 2012

 • Burčákový pochod, Milotice, areál vinných sklepů Šidelny. Již velmi tradiční a hojně navštěvovaná akce, dříve pořádaná Klubem českých turistů. Začátek je v 9.00.
 • Burčákové slavnosti v Klentnici, sál místního pohostinství. Klentničtí vinaři si Vás dovolují v 16 h pozvat na druhou burčákovou slavnost. Vstupné na akci je dobrovolné. K ochutnání budou minimálně 4 druhy burčáků, které budou nabízeny jak k ochutnání, tak již od 10 h k prodeji. K tanci a poslechu zahraje county-folková kapela. Občerstvení zajištěno.
 • Běh za bořetickým burčákem a běh Bořeticemi. Přijďte si zaběhnout desetikilometrovou trasu, zakončenou ochutnávkou místních vín. Začátek v odpoledních hodinách.

Zdroj: wineofczechrepublic.cz, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci