Inspekce podle Hoferkové zjistila, že Templářské sklepy Čejkovice nepřistoupily ke stahování vín neznámého původu z tržní sítě tak, jak jim úřad nařídil. "Inspektoři proto zahájili plošnou kontrolu nejvýznamnějších prodejců, aby zamezili dalšímu uvádění vín neznámého původu do oběhu," řekla Hoferková. Kontrola prodejní sítě pokračuje.
Inspektoři označili Templářské sklepy Čejkovice v polovině listopadu jako společnost, která vykupovala hrozny neznámého původu. "Vína vyrobená z těchto hroznů pak následně uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína nebo odrůdová vína tuzemské provenience," řekla Hoferková.
Vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice nakoupilo podle inspektorů od společnosti BJ VITIS, s. r. o., se sídlem v Brně, která není pěstitelem hroznů, více než 1 250 000 kilogramů hroznů, u nichž není znám jejich původ a nelze tak prokázat pěstitele těchto hroznů. "Na žádném výkupním lístku ani na žádném obchodním dokladu vystaveném při nákupu hroznů od dodavatele nebyl uveden povinný údaj o pěstiteli," řekla Hoferková. Do společnosti BJ VITIS, s. r. o., hrozny dodala společnost DOAL STAV, s. r. o., se sídlem v Brně, která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.
Při výrobě vína čejkovické družstvo k hroznům neznámého původu přimísilo také hrozny známého původu, které tímto postupem znehodnotila pro výrobu a uvádění vína do oběhu. "Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1 080 000 litrů vína," řekla Hoferková.
Z důvodu ochrany společného trhu s vínem a zamezení klamání spotřebitele SZPI vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice zakázala uvádět vína do oběhu. "Zároveň jsme nařídili stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu," řekla Hoferková.
Inspekce v družstvu zároveň prokázala, že společnost Templářské sklepy nevedla řádně a průkazně vinařskou evidenci. "Tuto evidenci nedopracovala ani na základě uloženého opatření. Není tedy možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu," řekla mluvčí SZPI. Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na všechny šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů těch odrůd révy vinné, které dodala společnost BJ VITIS, s. r. o. (Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai Oliver).
"Tento případ i předchozí kauza společnosti Vinium mne zneklidňuje," řekl ústřední ředitel potravinářské inspekce a bývalý ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila. Mnozí moravští a čeští vinaři mohou dnes směle konkurovat svým zahraničním protějškům nejen na evropských, ale dokonce na světových trzích a takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují," dodal.
Vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice reagovalo na zprávu SZPI tiskovým prohlášením. "V současné době probíhá v naší společnosti kontrola SZPI, která doposud nebyla ukončena a ze strany SZPI doposud nebylo v rámci této kontroly prokázáno a doloženo, že by naše společnost uváděla do oběhu vína vyrobená z hroznů neznámého původu. Máme za to, že se jedná o zveřejňování zcela nepravdivých informací ve snaze kontrolního orgánu výrazným způsobem poškodit naši společnost. Proti zveřejnění a uvádění nepravdivých informací bude postupováno právní cestou," napsala společnost na svých oficiálních webových stránkách.
"Vinařské družstvo jako jeden z největších a nejznámějších producentů vína klade důraz na kontrolu původu hroznů. Všechny výkupy byly ze strany výrobce realizovány v souladu s platnou právní úpravou," řekl Mediafaxu generální ředitel a místopředseda představenstva Templářských sklepů Pavel Pastorek.
"Dne 16. listopadu vydala inspekce zprávu o kontrole v Templářských sklepech Čejkovice. Součástí zveřejněné zprávy bylo uvedení, že vinařské družstvo vykupovalo hrozny neznámého původu. Templářské sklepy považují tuto informaci za naprosto nepravdivou. Prohlašují, že u veškerých vykupovaných hroznů, včetně těch, jenž byly předmětem kontroly, jsou všechny průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy. Inspekcí zmiňovaném případě výkupů od BJ. VITIS s.r.o. jsou na všech výkupních lístcích uvedena čísla vinic, což je nezaměnitelný a nejspolehlivější údaj pro identifikaci původu hroznů. Templářské sklepy při výkupu v registru vinic a na portále www.eAGRI.cz i v těchto případech zkontrolovaly jak existenci vinic, tak skutečnost, že nedošlo k přečerpání limitu pro výkup. Templářské sklepy tedy pro zaručení pravosti původu hroznů provedly naprosté maximum. Společnost proti opatřením Státní zemědělská a potravinářská inspekce podala již odpovídající námitky a dále bude hájit svá práva právní cestou," napsala pak v komuniké společnost.
"Postup Státní zemědělské a potravinářské inspekce a zejména zveřejnění nepravdivých informací poškozuje značku Templářské sklepy Čejkovice," tvrdí Pastorek. Vinařské družstvo se podle něj rovněž obává, že se mohlo stát terčem konkurenčního boje na českém trhu. "Templářské sklepy Čejkovice proti zveřejnění, uvádění nepravdivých informací a nezákonných postupů ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce se budou bránit právní cestou v souladu s právními předpisy platnými v České republice a EU," uvedl místopředseda představenstva vinařského družstva.