„Do hustopečského regionu jsme s festivalem zavítali vůbec poprvé, takže nás i naše návštěvníky čekal dosud neobjevený vinařský region. A možná proto si sem našlo cestu tolik lidí,“ říká viditelně spokojený Juraj Flamik z Nadace Partnerství, která festival za podpory Vinařského fondu organizuje.
Každý z návštěvníků musel projít registračním místem v hustopečském kině. „Už v osm hodin, kdy jsme v sobotu registraci otevřeli, přicházeli první nedočkavci. Sklepy totiž otevírali až v deset hodin,“ vysvětluje Flamik. Každý z návštěvníků dostal startovní tašku, ve které našel degustační skleničku i tištěného průvodce.
V podzimním, nepříliš přívětivém počasí návštěvníci průvodcem rychle listovali, aby mohli vyrazit do prvních sklepů. Řada z nich se vydala v Hustopečích do ulice Na Hradbách, kde bylo hned devět z celkových 32 festivalových sklepů. „Největší zábava je u Samsonů,“ radí nám skupinka mladých lidí z Pardubic. Jaroslav Samson ve svém sklepě totiž hlasitě komentuje soutěžící, kteří se pokouší natáhnout něco do koštýře v soutěži Vytáhni štupr a vyhré. Jednoho z nich také uznale hodnotí: „Dva a půl litru, chlape, to není špatné.“ U Košuličů hraje cimbálka, se kterou zpívá i sám pan Košulič, vinařství PROQIN z Velkých Němčic zase prezentuje svá vína pod hustopečským kostelem. „Nejvíc mě tu zaujalo rulandské šedé pozdní sběr, má příjemnou kyselinku a plnou chuť,“ svěřuje se návštěvník Jiří z Karlových Varů, mezitím co se na sekání sektů neboli sabrage chystá Kamil Prokeš, mistr sabrage České republiky.
Ve Starovicích si návštěvníci pochvalovali hlavně mladý Muškát moravský od Karla Války: „Muškát je nádherně aromatický, a ačkoliv je to mladé víno, tak má příjemně plnou chuť,“ popisuje nám Tomáš ze Zlína a chválí i řízenou degustaci speciálních vín a vinných marmelád, kterou vedla paní Válková. Zároveň si ale trošku postěžoval na plné autobusy a nedochvilnost řidičů. „Na poslední chvíli jsme kvůli omezení dopravy v Hustopečích museli měnit jízdní řády autobusů, takže se nám trochu prodloužil interval. I proto pak některé autobusy byly plnější než obvykle,“ vysvětluje jediný větší problém Juraj Flamik.
Na festival jezdí návštěvníci z celé České republiky, ale i ze zahraničí, o čemž se přesvědčujeme v Přítlukách, kde ve Vinařství Přítluky potkáváme Adama z Polska: „Dřív jsme jezdívali do Rakouska nebo do Itálie, přes Moravu jsme projeli v noci a nic nás sem netáhlo. Pak nás ale jedna známá vzala na festival a od té doby jezdíme pravidelně, jižní Morava je prostě krásná, a to nemluvím o vínech.“
V Rakvicích si návštěvníci pochvalovali šumivá vína u Michlovských. „Pan Michlovský nám nechal ochutnat i něco z pološumivých vín z řady Terrasso. Je to jemně aromatické víno, které krásně perlí a je velmi osvěžující,“ popisuje své zážitky Barbora z Ostravy.
V Zaječí u Šabatů vítal návštěvníky sám vinař, který je prováděl ve svém nově vybudovaném vinařství v bývalém dolu a návštěvníci mohli shlédnout i film o budování jeho vinařství. „Včera jsem tu dokonce prodal tři obrazy od místních malířů,“ říká spokojeně Vladimír Šabata.
„Z terénu zatím máme pozitivní zprávy jak od vinařů, tak od návštěvníků. A proto jsme spokojeni i my,“ říká mluvčí festivalu Martin Gillár s tím, že během týdne proběhne vyhodnocení ankety Šampion vín.
Festival otevřených sklepů tak má úspěšně za sebou již desáté vydání a již za tři týdny, 8. a 9. prosince, čeká návštěvníky vánoční festival v Brně. „Třicítka restaurací, vinoték a vináren představí ve svých sklepních prostorech třicet nejlepších vinařů jižní Moravy. Je to úplná novinka i pro nás, tak doufáme, že i pro návštěvníky bude vánoční festival atraktivním předvánočním lákadlem,“ doplňuje ředitel festivalu Juraj Flamik.
Zdroj: Nadace Partnerství, o.p.s.