Umístění: Kultura Folklor a vinařství Vinařská stezka v Pavlově přilákala na čtyři stovky degustátorů

Vinařská stezka v Pavlově přilákala na čtyři stovky degustátorů

Pavlov 19. září 2011 - V pořadí 8. ročník netradiční degustační soutěže Vinařská stezka přilákal v sobotu 17. září do Pavlova rekordní čtyři stovky milovníků vína. Veřejnosti se představil dosud největší počet, celkem patnáct vinařství, především z Pavlova a okolí. Novinkou letošního roku byla změna trasy, která provedla soutěžící nejen po svazích Pálavy, ale nechala je nahlédnout také do sedmi sklepů přímo v Pavlově.

Vinarska-stezka-pavlov-01

 

„Vinařská stezka začínala původně jako malá akce několika nadšenců a milovníků vína a Pálavy. Rok od roku roste především počet návštěvníků, kteří se do Pavlova sjíždí ze všech koutů republiky, aby ochutnali místní vína a zároveň změřili své degustační schopnosti. Letos jsme měli předběžně přihlášeno tři sta účastníků a na místě se jich sešly celé čtyři stovky. Do příštího roku se tak budeme snažit ještě více rozšířit kapacitu,“ řekl pořadatel akce Zdeněk Janeček.

Vinařskou stezku zahájila ochutnávka vín v Kulturním domě v Pavlově. Každé z patnácti vinařství představilo vždy po třech vzorcích vín, soutěžící tak ochutnali dohromady 45 vzorků. Odpoledne odstartovala hlavní část programu, kdy se účastníci vydali na 5,5km dlouhou značenou trasu po svazích Pálavy, přírodní rezervací kolem hradu Děvičky a zpět do Pavlova. Na stezce na ně čekalo patnáct stanovišť, z toho sedm z nich přímo ve vinařských sklepech. Tentokrát však už bylo víno v láhvích bez etiket a úkolem účastníků bylo poznat správnou odrůdu a zapsat ji do degustačního lístku.

„Jsme rádi, že se takové degustační soutěže pořádají, je to výborná propagace pro každého vinaře. Když se navíc degustace spojí s tím, že návštěvníci vidí tady ten krásný kraj, kde se víno rodí, kde můžou zajít přímo do sklepů a do vinic, tak je to myslím nejlepší reklama, jaká může být, zhodnotil akci Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Akci si pochvalovali také samotní vinaři, nováčkem a zároveň nejmladším vinařem, který představil svá vína na Vinařské stezce, byl osmnáctiletý Jan Garčic, student Střední vinařské školy ve Valticích, který se o výrobu vína začal zajímat už ve třinácti letech. „Letos budu končit ve škole, a potom bych se chtěl naplno věnovat našemu rodinnému vinařství. Jsem určitě rád, že jsme se mohli poprvé zúčastnit Vinařské stezky, je to pro nás i pro Pavlov obrovská reklama. Vždycky přijede spousta lidí, a i kdyby si třeba nic nekoupili, tak naše vína ochutnají. Když jim zachutná, budou vědět, kde nás najdou, a rádi se budou do Pavlova vracet,“ dodává Jan Garčic.

Titul nejlepšího amatérského degustátora pro rok 2011 si odnesl David Petrásek z Jablonce nad Nisou, který se Vinařské stezky účastní pravidelně, loni skončil čtvrtý a předloni na druhém místě. Ochutnávka vín pokračovala i ve večerních hodinách, všem milovníkům vína zahrála kultovní kapela Big Papa.

(red), foto: archiv organizátorů


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci