Aktualizováno: Tuesday, 17. October 00:00

Umístění: Kultura Folklor a vinařství Vinobraní na jižní Moravě v roce 2010

Vinobraní na jižní Moravě v roce 2010

vinobraní Morava 2010Brno, 8. července 2010 - Přemýšlíte, kam vyrazit na vinobraní na jižní Moravě v roce 2010? Přinášíme vám řadu tipů, kam vyrazit ochutnat víno či burčák od zdejších vinařů! Z našeho seznamu vinobraní si vybere opravdu každý!

 

 

 


Doporučujeme: Vinobraní, košty a výstavy vín na jižní Moravě v roce 2011 


28. srpna

 • Burčákobraní
  Olbramovice u Moravského Krumlova, Farská zahrada. Začátek akce v 15.00 hodin, k tanci a poslechu nám bude hrát cimbálová muzika, občerstvení zajištěno. Malé pískoviště pro děti.

 3. – 4. září

 • Velkopavlovické vinobraní
  Velké Pavlovice. VELKOPAVLOVICKÉ VINOBRANÍ 2010 ... aneb slavnosti pro celou rodinu. Podlehnete atmosféře dávných časů i dneška, octnete se najednou mezi zrajícími hlavami vinohradů, v reji pracovních červených krojů, pohltí Vás hudba rozličných žánrů, zkrátka a dobře přijdou si zde na své všichni – od dětí až po ty nejstarší. Pokud zde vše řečené najdete a pocítíte, smysl slavností - tedy snaha přinést všem zábavu i poučení v co nejkrásnější formě a pro všechny generace - bude bezezbytku naplněn.

 4. září

 • Vinařské dny, Mutěnice
  přírodní areál Pod Bůdama. Tradiční vinařská slavnost. Návštěvníci mohou shlédnout různé taneční soubory, scénku Zarážání hory, zazpívat si u cimbálu a samozřejmě ochutnat burčák, víno a jiné pochutiny.
 • Vinařské slavnosti v Polešovicích
  Folklorní sdružení Polešovice ve spolupráci s úřadem městyse a vinaři pořádají již 3. ročník Vinařských slavností v Polešovicích v sobotu 4. září 2010 od 13.00 hodin na Městečku. Pro všechny zájemce je připravený bohatý kulturní program, vína místních vinařů a vína ze soutěže TOP Víno Slovácka.
 • Hornobojanovské vinobraní
  Horní Bojanovice, areál obecní zahrady u koupaliště.

 4. – 5. září

 • Vinobraní ve vinařství
  Nosislav, Vinařství Karel Válka. Akce se koná v prostorách vinařského dvora a vinicích Vinařství Karel Válka. Sobota: Sklizeň hroznů, lisování, soutěže. Odpoledne s cimbálovou muzikou, grilováním a burčákem. Neděle: pěší turistika s výkladem do Přírodního parku Výhon, soutěž, burčák a grilování.
vinobraní jižní Morava 2010

 10. září

 • Královský košt vín
  Hodonín, sál Evropa. Královský košt vín představuje soutěž a výstavu vín vinařů z regionu Hodonínska. Tradice Královského koštu vína byla založena v roce 2008 u příležitosti oslav 780. výročí města Hodonína. Hlavním podnětem pro jeho vytvoření se stala možnost prezentace nejkvalitnějších vzorků vín regionálních vinařů. Slavnostní akt představení vítězných vzorků a vinařů proběhne na Svátku vína 11. září 2010 od 14:00 hod. na Masarykově náměstí.

 

10. – 11. září

 • Znojemské historické vinobraní
  Znojmo, městská památková rezervace a přilehlé okolí. Slavnosti vína a burčáku s bohatým kulturním programem.

11. září

 • Vinobraní na Kuksu
  Kuks, areál obce a Hospitalu. Obnovený vinohrad hraběte Šporka, tekoucí víno po kaskádovém schodišti, koncerty, přednášky a spousta českého a moravského vína. V rámci vinobraní proběhne i slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen mezinárodní soutěže vín - Hradecký pohár vína. Zahájení vinobraní v 10 hod., ukončení v 18 hod.
 • Tour de burčák, Mikulov
  Podzimní cyklojízda po vinařském okruhu Stará hora. radiční zářijová cyklojízda na vinařských stezkách mezi vinnými keři obtěžkanými dozrávající úrodou, s ochutnávkami prvních burčáků a návštěvou vinobraní. Letos v Mikulově bude program zdejšího Pálavského vinobraní opět ve znamení vinařských zvyků, písní a tance. Start jízdy je v 10:00.
 • III. ročník Putování za burčákem po Modrých horách
  Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí, Vrbice. Jihomoravské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice Vás srdečně zvou na III. ročník PUTOVÁNÍ ZA BURČÁKEM PO MODRÝCH HORÁCH. Start od 9.00 hod. ve všech již zmiňovaných obcích. Těšit se můžete na burčák i ochutnávky vín. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší.
 • Vinobraní Moravská Nová Ves
  Slavnost vína spojená s bohatým kulturním programem.

 

17. – 18. září

 • Bzenecké krojované vinobraní, Bzenec
  centrum města, zámecký areál, sklep pod Sokolovnou, víchy. Pátek od cca 17.00 hod. program na náměstí - jarmark, vystoupení souborů, pěvecká soutěž, šermířské klání. V sobotu cca od 9.00 hod. mažoretky, jarmark. Ve 14.00 hod. krojovaný průvod, vystoupení na náměstí - folklór, 17.30 vinotéka. Po oba dny otevřeny víchy s burčákem.
burčák

18. září

 • Slavnost vinobraní, Prušánky
  vinné sklepy Nechory. Průvod krojované chasy, která nese ozdobenou horu devatero kvítím, vyjde od kulturního domu ve 14.00 hodin směrem k Nechorám. Průvodu se účastní také ostatní účinkující v krojích, tzn. mužské i ženské sbory. Po příchodu do Nechor, kde vyhrává cimbálová muzika,probíhá pásmo Vinobraní v podání místní chasy. Potom následuje krátký program se zpěvy a tanci. Po hlavním programu vyhrává DH pro všechny přítomné, kteří si při dobrém burčáku a vínku společně rádi zazpívají naše slovácké písničky.
 • Dunajovické vinobraní, Dolní Dunajovice, náměstí
  3. ročník tradičního vinobraní, obnoveného po 25 letech. Začátek ve 14.30 hod. - zarážení hory, průvod obcí a následný doprovodný program na tanečním parketu na náměstí. Občerstvení formou domácí zabíjačky a různých specialit. Burčák, stánky s tradičnímy řemesly a ochutnávka vín místních vinařů.

25. září

 • Slavnosti burčáku v Židlochovicích, Židlochovice
  Robertova vila. Ochutnávka burčáků regionálních vinařů, hudební vystoupení tradičních folklorních skupin, bohatý program pro děti.
 • Vinobraní na návsi, na vinici a na statku
  Praskolesy, Otmíče, náves v Praskolesích, vinice Johanka, statek Kočvary. Vinobraní začíná v 11 hod. na návsi v Praskolesích, kde vystoupí dětský soubor z Lochovic a šermíři. Probíhat zde bude ochutnávka vína. Poté odejde krojovaný průvod včetně koní na vinici Johanka v Otmíčích, kam dorazí ve 12 hod. Zde bude opět ke shlédnutí vystoupení "královského majestátu" a jeho družiny, občerstvení a prohlídka vinice a vin. techniky. Závěr akce bude probíhat zhruba od 13. hodiny na statku „Kočvary“ ležícího nad otmíčskou vinicí. Tam bude program pro děti i dospělé, stánky s burčákem a českými a moravskými víny, masa na rožni... K poslechu i tanci budou hrát hudební soubory.

 25. – 26. září

 • XIV. Karlštejnské vinobraní, Karlštejn
  Prostranství před vinicí, náměstí pod hradem, nádvoří hradu, dětský ráj (prostranství u ZŠ), louka za mostem. Karlštejnské vinobraní se koná od roku 1996 a navazuje na předválečnou tradici. Kromě ochutnávky vín a burčáku je připraven bohatý program. Přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Cestu k hradu lemují stánky připomínající dobové krámky. Vrcholem dvoudenní události je průvod, který se v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV. a jeho družinou vydá z karlštejnských vinic přes obec až na hrad. Účastníci jsou oděni ve stylizovaných kostýmech.
 • Dny valtických burčáků, Valtice
  jízdárna valtického zámku. Ochutnávka valtických burčáků, folklórní program, gastronomické speciality.

 30. září – 2. října

 • Burčákové slavnosti Hustopeče
  Dukelské nám. a přilehlé okolí. Slavnosti burčáku a dobré zábavy se konají vždy první víkend v říjnu a nabízejí bohatý kulturní a zábavní program. Ve čtvrtek se baví hlavně Hustopeče na koncertě hudebních skupin. V pátek po slavnostním otevření mázhausů začíná neomezená ochutnávka a konzumace různých druhů burčáku. Vše je doplněno programem na náměstí a v jednotlivých mázhausech. Sobota kromě tradičního jarmarku a divadelních a hudebních představení přináší také zasedání Burčákové unie – recesistického státního útvaru. Neděle je den určený pro rekonvalescenci.

 2. října

 • Valtické vinobraní
  náměstí Svobody, zámecká jízdárna. Tradiční vinařská slavnost s bohatým kulturním programem, krojovaný průvod městem, prodej burčáků, gastronomické akce, jarmark, večerní taneční zábava v zámecké jízdárně.

 9. října

 • Běh za bořetickým burčákem - jubilejní 10. ročník
  Bořetice. Již 10. ročník této sportovně-recesistické akce bude zahájen ve 14 hodin na Sóle u KD, kde je také start a cíl všech běhů. Poběží se od malých špuntů až po veterány a veteránky. Hlavní závod na 10 km se poběží areálem sklepů a na k.ú. obcí Bořetice a Velké Pavlovice. Krátké tratě se poběží v prostoru kulturního domu. Dopink burčákem je povolen jen dospělákům. Akce je prováděna ve spolupráci obce Bořetice, TJ Sokol, hasičů, kravihorců a TJ Liga lOO Praha. Bude připraven doprovodný program recesistů, bohaté odměny vítězům a dostatek burčáku. Po skončení akce je pro zájemce připravena prohlídka areálu sklepů, sídla vlády a kanceláře prezidenta s odborným průvodcem a výkladem.
 • Slatinský košt vín 2010 - 3. ročník
  Brno – Slatina, Sluneční dvůr, Přemyslovo náměstí 26. 3. ročník Slatinského koštu vín se koná v prostorách Slunečního dvora od 13.00 do 20.00 hodin. Na příjemně strávené odpoledne u cimbálové muziky se s Vámi těší zakladatelé Spolku přátel dobrých vín, Michal Rovenský, Petr Šup a Evžen Šik.

16. října

 • Královské košty v Praze
  Praha 5, Národní dům na Smíchově. Velká prezentace všech medailových vín soutěže KRÁL VÍN České republiky určená nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Odpolední degustace od 12:30 hod, večerní od 17:30 hod..

23. října

 • Ochutnávka mladých vín, Mikulov
  Hotel Zámeček Mikulov. Ochutnávka špičkových mladých vín z raných odrůd (Irsai, Muškát moravský, Modrý Portugal,…) v atraktivním hotelovém areálu.
 • Vinobraní s posezením u cimbálu
  Horní Věstonice, sál Obecního úřadu. Začátek v 19 hodin. Hraje Varmužova cimbálová muzika z Mistřína. K občerstvení budou slovenské halušky a sýry, dále zde proběhne degustace nových vín místních vinařů z Podpálaví.

 26. října

 • Královský košt v Ostravě
  Clarion Congress hotel Ostrava. Velká prezentace všech medailových vín soutěže KRÁL VÍN České republiky určená nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie.
  Probíhá od 18:00 hod do 23:00 hod. Formou koštu tu budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých, moravských a slovenských vinařů. Na základě údajů z minulých let lze předpokládat účast více než 300 vzorků vín. Do této přehlídky jsou automaticky nominována vína, která získala v soutěži KRÁL VÍN České republiky medaili - tedy ocenění 5, 4 nebo 3 korunkami. 

30. října

 • Hustopeče - světový duel vín
  hotel Centro, Husova ul., Hustopeče. Nesoutěžní přehlídka a porovnání příbuzných odrůd vín. Začátek je v 10 hod. V kategorii bílých vín to jsou: Rulandské bílé a Chardonnay, v kategorii červených vín pak André a Zweigeltrebe.


Šalina - řádková inzerce