Umístění: Kultura Hudba a koncerty Festival Janáček Brno již druhým rokem

Festival Janáček Brno již druhým rokem

Brno, 30. dubna 2010 (MEDIAFAX) - Druhý ročník brněnského hudebního festivalu Janáček Brno, který proběhne od 16. do 28. listopadu, nabídne mimo jiné i světové premiéry původních provedení oper Výlet pana Broučka do Měsíce a Šárka. Vstupenky se začnou prodávat již v sobotu, uvedli v pátek pořadatelé.

Music2

 

Ještě před oficiálním zahájením proběhne slavnostní preview akce, kdy 9. října uvede Národní divadlo Brno operu Její pastorkyňa.

Festival, který se koná jako biennále, letos nabídne zhruba 30 operních a činoherních představení, koncertů, reciálů a workshopů s významnými hudebními osobnostmi.

"Už od prvního ročníku bylo jasné, že musíme přemýšlet o tematizaci. Letos jsme zvolili téma Janáček a expresionismus, respektive Janáček a tvorba 2. vídeňské školy," řekl Jiří Zahrádka, muzikolog a kurátor sbírky Leoše Janáčka Moravského zemského muzea. I když se Janáček během své tvorby setkal s řadou stylů, příliš jeho tvorbu neovlivnily. "Byl to solitér," uvedl Zahrádka.

Hudbu skladatele, který je významně spjatý s Brnem, letos představí i dvě nastudování původních verzí oper Výlet pana Broučka do Měsíce z roku 1917 a Šárka z roku 1887, která je Janáčkovou operní prvotinou. Obě opery nastuduje opera Národního divadla Brno. "Původní Šárka se zatím prakticky nedávala. Diváci tak budou moci porovnat, jak se změnila za těch 40 let neustálých přepisování," podotkl Zahrádka s tím, že půjde o pouhé klavírní provedení, protože si Janáček základ psal pro klavír.

Druhou premérou budou Výlety pana Broučka do Měsíce, které původně Janáček psal pro pražské Národní divadlo. "Nakonec ale nebyly kvůli válce uvedeny a tak dostal nápad rozšířit operu na trilogii," vysvětlil Zahrádka a dodal: "Tohle provedení je ale samostatný kus, který se skládá ze dvou jednání a dohry."

Kromě premiér festival nabídne i další exkluzivní představení. Své nastudování Věci Makropulos například představí ruská opera Helikon-Opera Moskva. "Žádný ruský ani dříve sovětský soubor u nás s Janáčkem zatím nevystupoval," přiblížil Zahrádka.

Protože se festival nechce zaměřit výlučně jen na Leoše Janáčka, ale i na osoby, které na něj měly vliv, představí se i opera Lulu od Albana Berga v nastudování Theater Essen. "Snažíme se do programu zakombinovat i díla, která s Janáčkem souvisí," vysvětlil Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla v Brně, které je hlavním pořadatelem festivalu.

Zajímavá nastudování Sinfonietty připravuje festival přímo na zahájení, kdy bude III. věta uvedena pod vedením světoznámého choreografa Jiřího Kyliána.

Janáčka ve vlastních nastudováních představí Národní divadlo pražské, brněnské i moravskoslezské, představí se i Filharmonie Brno a Komorní opera JAMU. "Na minulém ročníku jsme nastudovali Její pastorkyňu, letos to budou hned tři díla. Půjde o Říkadla, Mládí a Zápisník zmizelého," přiblížila Zdenka Vlachová z Komorní opery JAMU. Diváci se ale podle ní nemusí bát žádných časových posunů, díla se budou uvádět ve stylizaci doby, ve které vznikaly. "Na Mládí ale spolupracujeme s multimediálním oddělením, takže tam budou projekce, ale i tanečníci současného tance," řekla Vlachová.

Součástí programu budou i workshopy, například s Ivou Bittovou nebo klavíristou Rolandem Pöntinenem. Všechny wokshopy budou bezplatné.

K dalším známým osobnostem, které v listopadu do Brna zamíří, patří třeba dirigent Zsoltan Nagy či klavírista Kirill Gerstein.

Vstupenky budou k dostání již od soboty, pokud si je lidé zakoupí do 30. června, dostanou slevu 20 procent. Vstupné na matiné bude 50 korun, vstupenky na večerní koncerty budou stát až 600 korun.

Premiérový ročník festivalu v roce 2008 navštívilo na 13 koncertech více než sedm tisíc diváků. Přilákal je například Štefan Margita, Eva Urbanová, Adriana Kohútková, Anja Silja, sopranistka Melanie Diener, britská dirigentka Sian Edwards nebo ruský houslista Ilja Gringolts. Unikátním projektem byla původní inscenace Janáčkovy opery Její pastorkyňa z roku 1904.

(Hana Rojková)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci