Valtice, 20. května 2025 – Již tuto neděli, 25. května, se v barokním divadle na zámku Valtice uskuteční premiéra opery Henryho Purcella Dido a Aeneas. Slavné barokní dílo ve zkrácené verzi pod názvem Dido a Aeneas: Hlas budoucnosti nastudovali pod vedením profesionálních umělců žáci základních uměleckých škol z Čech a Moravy. Za vznikem projektu stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, který tak dává jedinečnou příležitost a zkušenost nejmladší generaci hudebníků a zpěváků. Umožňuje jim nejen rozvoj pěveckých a hereckých dovedností, ale také první zásadní zkušenosti s jevištní a orchestrální praxí.
Opera byla nastudována pod režijním vedením Jany Tajovské Krajčovičové a pod vedením uměleckého ředitele a cembalisty Martina Hrocha. „Za podpory svých mentorů se účastníci projektu mohou ponořit do světa barokní estetiky, výrazu a stylu, a objevují krásu historicky poučené interpretace. Dido a Aeneas se tak stává nejen výsledkem jejich práce, ale i symbolem tvůrčí cesty, která spojuje generace a inspiruje k dalšímu uměleckému hledání,“ dodává ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené Irena Pohl Houkalová.
Opera bude v premiéře uvedena v rámci celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open 25. května od 16.00 a od 20.00 v zámeckém divadle ve Valticích, reprízy se uskuteční 29. května na zámku v Lysicích v rámci ZUŠ Open Jihomoravského kraje a 19. srpna v rámci festivalu Letní hudební akademie v Kroměříži. Vstupenky na uvedení ve Valticích je možné koupit v síti GoOut. Premiérové uvedení ve Valticích podpořil festival Concentus Moraviae.
Opera ze druhé poloviny 17. století patří k vrcholům rané anglické operní tvorby. Její libreto vychází z antické mytologie a příběhu královny Dido a trojského hrdiny Aenea, zachycuje dramatický oblouk lásky, zrady a tragického konce. Přestože je dílo poměrně krátké, vyniká silnou emocionální intenzitou, kontrastními hudebními čísly a působivým hudebním zpracováním. Inscenace je koncipována tak, aby byla přístupná i nejširší veřejnosti, včetně rodin s dětmi. Nabízí nejen kulturní zážitek, ale i možnost nahlédnout do fascinujícího světa barokní opery očima nejmladších umělců. Na vzniku inscenace se podílí tým odborníků na historicky poučenou interpretaci, včetně režisérky Jany Krajčovičové Tajovské, cembalisty Martina Hrocha, houslistek Ludmily Netolické a Kristýny Jungové, violoncellistky Petry Machkové Čadové či flétnistky Anežky Waclavik. Tvůrčí tým doplnila také sopranistka a ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené Irena Pohl Houkalová. Na vzniku i realizaci projektu se zásadním způsobem podíleli pedagogové GYMUM a ZUŠ P. Křížkovského v Brně v čele se svým ředitelem Martinem Hrochem.
„Tento projekt není pouze hudebním představením, ale zároveň významnou vzdělávací a formativní příležitostí. Mladí účastníci mají možnost rozvíjet svůj hudební, interpretační a pohybový potenciál, učí se týmové spolupráci, zodpovědnosti i umělecké kázni – tedy dovednostem, které jsou klíčové nejen pro profesionální uměleckou dráhu, ale i pro jejich celkový osobnostní rozvoj,“ vysvětluje umělecký ředitel Martin Hroch. „Účast v projektu opery Dido a Aeneas pro mě znamená velkou příležitost. Je to naprosto nová zkušenost, která mi ukazuje, jak to v opeře doopravdy chodí. Díky tomu si můžu vyzkoušet, jaké to je být sólistkou – co všechno to obnáší, kolik práce, zodpovědnosti, ale i emocí za tím je,“ doplňuje zpěvačka a představitelka Dido Adéla Řeháková.
Foto: archiv ZUŠ Open