Umístění: Kultura Hudba a koncerty Lednicko-valtický hudební festival nabídne mimořádné posluchačské zážitky

Lednicko-valtický hudební festival nabídne mimořádné posluchačské zážitky

Lednice, 15. září 2018 - Již třetí ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF 2018) opět obohatí podzimní kulturní a společenské dění na jižní Moravě a okolních regionech. Osm festivalových koncertů letos proběhne v období od 29. září do 13. října, dramaturgicky se váží k výročí rozpadu Rakouska-Uherska. Tento milník československých dějin připomenou umělci přizvaní z Maďarska, Rakouska a Slovenska.

1. Novogoticka kaple zamku Lednice foto Jan Miklin

V kouzelné atmosféře památkových staveb Lednicko-valtického areálu si diváci mohou vychutnat skladby Franze Josefa Haydna, Georga Friedricha Händela či Antonia Vivaldiho v podání souborů Barocco sempre giovane, Musica Florea, Musica aeterna nebo Janáčkova komorního orchestru. Jako sólisté se představí například Václav Hudeček, Petr Nekoranec, Simona Šaturová a jako speciální host též Josef Somr.

Letošní dramaturgie festivalu opět pracuje s osobností Josefa Triebenseeho, kapelníka rodu Lichtenštejnů. Tento skvělý hudebník hrál na druhý hoboj při premiéře Mozartovy Kouzelné flétny, jako kapelník působil u knížete Aloise I. až do rozpuštění kapely v době napoleonských válek. V roce 1816 se stal na třicet let ředitelem Stavovského divadla v Praze. Při tvorbě programu budou pořadatelé festivalu i v dalších letech zčásti vycházet z dokumentů, které Triebensee každoročně vystavoval svým pánům a které se uchovaly ve vídeňských archivech.

Díky tomu letos po staleté odmlce znovu na někdejším panství Lichtenštejnů zazní během zahajovacího koncertu 29. září jedna z posledních skladeb Franze Josefa Haydna „Insanae et vanae curae“, jejíhož provedení se ujme Český filharmonický sbor Brno a orchestr St. Gellért Academy ze Segedína v Maďarsku. Sólové party přednesou hudebníci z univerzity Mozarteum Salzburg.

Lovecká hudba ovládne 30. září Dianin chrám díky nadějnému dechovému souboru Belfiato Quintet. V Lednici zahrají 3. října též fagotistky Michaela Špačková a Denisa Beňovská. Za doprovodu Janáčkova komorního orchestru na festivalu opět vystoupí houslový virtuos Václav Hudeček, tentokrát spolu s violistkou Kristínou Fialovou. Koncert duchovní hudby ve Velkých Bílovicích ozdobí hostující sólisté Národního divadla v Praze barytonista Svatopluk Sem a sopranistka Doubravka Součková s trumpetistou Markem Zvolánkem. Komorní soubor Musica Florea a herec Josef Somr společně přednesou unikátní dílo Franze Josefa Haydna Sedm slov vykupitelových na kříži v kostele v Břeclavi-Poštorné, jehož oktogon se stal ústředním obrazovým motivem letošního festivalu.

Diváci uslyší také klasické kompozice významného skladatele Mozartovy doby, rodáka z Valtic-Feldbergu Johanna Matthiase Spergera, jemuž bude patřit celý večer v podání slovenského komorního souboru Musica aeterna. Závěrečného gala koncertu 13. října se ujme soubor Barocco sempre giovane s krásnými skladbami Georga Friedricha Händela v podání zpěváků tenoristy Petra Nekorance a sopranistky Simony Šaturové.

Přidanou hodnotou festivalu jsou výukové koncerty pro školy v provedení Prague Cello Quartetu.


Program festivalu:

1. koncert, slavnostní zahájení – sobota 29. září v 19h

 • Kostel Sv. Jakuba staršího, Státní zámek Lednice  
 • F. J. Haydn: Motet – Insanae et vanae curae, W. A. Mozart: Mše c moll KV. 427

2. koncert , lovecká hudba – neděle 30. září v 16h

 • Dianin chrám – Rendez-vous,
 • J. Haydn, W. A. Mozart, F. Schubert

3. koncert, hudba pro 2 fagoty – středa 3. října v 19h

 • Rytířský sál, Státní zámek Lednice
 • A. Vivaldi, C. Ph. E. Bach, H. Ph. Johnsen, A. G. Ritter

4. koncert, violino Václava Hudečka – pátek 5. října v 19h

 • Jízdárna Lednice, Multifunkční centrum
 • G. P. Telemann, J. J. Benda, W. A. Mozart

5. koncert, duchovní hudba – sobota 6. října v 18h

 • Kostel Narození Panny Marie, Velké Bílovice
 • G. F. Händel, W. A. Mozart, A. Dvořák

6. koncert, sedm slov vykupitelových – neděle 7. října v 18h

 • Kostel Navštívení Panny Marie, Břeclav-Poštorná
 • F. J. Haydn: Sedm slov vykupitelových na kříži

7. koncert, pocta Johannovi Mathiassi Spergerovi – pátek 12. října v 19h

 • Zámecké divadlo Valtice, Státní zámek Valtice
 • J. M. Sperger

8. Gala závěrečný koncert, Hommage á Georg Friedrich Händel – sobota 13. října v 19h

 • Zámecká jízdárna, Státní zámek Valtice
 • G. F. Händel

Foto: Jan Miklin


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript