Ačkoliv se Dny evropského dědictví uskutečnily v České republice v září, v Břeclavi se jejich konání posunulo. "Muzeum s galerií mělo v září hodně akcí, a proto do nich nechtělo vstupovat," vysvětlila Windová.
"Rádi bychom návštěvníkům připomněli, že vedle již dostatečně známé a navštěvované synagogy s novou stálou expozicí je v Břeclavi také částečně dochovaný židovský hřbitov s novogotickou obřadní síní z roku 1892. Velmi zajímavou a umělecky cennou je také neorenesanční hrobka Ignaze Kuffnera, židovského rodáka z Břeclavi, který se stal nejen úspěšným vídeňským podnikatelem a mecenášem, ale i oblíbeným dlouholetým starostou v Ottakringenu," řekla ředitelka muzea Alena Káňová.
Součástí prohlídky bude také seznámení se se zajímavými pohřebními způsoby a rituály židovského náboženství a výklad symboliky židovských náhrobků. Díky vyčištění od náletových rostlin objevili pracovníci nové náhrobky. "Program zpestří benefiční koncert písničkářky Máši Kubátové s jidiš, ruskou a hebrejskou produkcí," dodala Windová.
Během Dnů evropského dědictví se každoročně veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
Cílem dnů je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jednotlivé země nebo města vyhlašují národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví.