Umístění: Jižní Morava

V Kyjově vznikne nové výjezdové stanoviště záchranářů

zachranari sanitka zachrankaKyjov, 14. ledna 2022 - Po Mikulově, Bučovicích a Slavkově u Brna kraj zahájí proces výstavby nové výjezdové stanice zdravotnické záchranné služby také v Kyjově. „Výstavba nového výjezdového stanoviště v Kyjově přijde na 103 milionů korun včetně DPH. Záchranáři zde naleznou odpovídající zázemí, to v konečném důsledku pozitivně ovlivní jejich nasazení v terénu a zvýší úroveň přednemocniční péče v oblasti celého regionu Kyjovska,“ konstatuje hejtman Jan Grolich.

Kraj navýšil o 5 milionů dotační program pro dobrovolné hasiče

hasic haseni hadiceBrno, 14. ledna 2022 - Až půl milionu na cisternovou automobilovou stříkačku, 300 tisíc na rychlý zásahový automobil, 500 tisíc korun na požární zbrojnici nebo 100 tisíc korun na věcné vybavení - rada kraje 12. ledna schválila dotační program na podporu dobrovolných hasičů v kraji. Dotační program je určený pro jihomoravské obce coby zřizovatele jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Jihomoravský kraj rozdělí 20 milionů na adaptaci na změnu klimatu

sucho popraskana puda bez vody klimaticka zmenaBrno, 14. ledna 2022 - Kraj v letošním roce pokračuje v boji proti následkům dlouholetého sucha na jihu Moravy. Dotační program Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2022 schválili krajští radní. „V roce 2020 kraj podpořil 76 projektů. Poté, co jsme se ujali vedení kraje, jsme v roce 2021 navýšili finance a počet podpořených projektů stoupl loni na dvojnásobek. Proto i letos máme nachystáno 20 milionů, které chceme do naší krajiny investovat. Má to smysl,“ říká hejtman Jan Grolich.

Kraj vyčlenil 14 milionů na rozšíření sítě tras pro cyklisty

rodina cyklista kolo stezkaBrno, 14. ledna 2022 - Zvýšit bezpečnost cyklistů a rozšířit síť tras pro nemotorovou dopravu. To jsou cíle dotačního programu „Podpora rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy v Jihomoravském kraji v roce 2022“, který schválili jihomoravští radní. Vyčlenili na něj 14 milionů korun. „Je pro nás důležité, aby byl v kraji dostatek kvalitních a hlavně dobře dostupných cyklotras. Řada lidí je pak může využívat pro dojíždění za prací, školou nebo službami místo aut, čímž pomůžeme přírodě a zároveň budou více v bezpečí než na frekventovaných silnicích. Rádi tím podpoříme i cestovní ruch, jižní Morava je čím dál častěji vyhledávaná právě díky rekreační cykloturistice,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Stavba obchvatu Čebína na Brněnsku může začít, ÚOHS potvrdil správnost výběru firmy

dalnice obchvat cebinaBrno, 6. ledna 2022 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad společnosti Eurovia CS a potvrdil správnost výběru firmy Metrostav Infrastructure. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje tak může s touto společností uzavřít smlouvu. „Já jsem opravdu rád, že toto rozhodnutí padlo a nic už nebrání samotné realizaci. Výrok ÚOHSu je definitivní a tím pádem máme teď k realizaci zelenou. Obyvatelé Čebína na obchvat dlouho čekají a bezpochyby si ho zaslouží, pokud by se nestihlo využít evropských dotací, jen těžko bychom hledali jiný zdroj financování,“ uvedl radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

Kotlíkové dotace táhnou, kraj vyhlásil další výzvu

dum komin kour kotlikove dotaceBrno, 27. prosince 2021 - Jihomoravští radní schválili vyhlášení druhé krajské výzvy v rámci dotačního programu s celým názvem Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji III. Krajská výzva bude vyhlášena v samém úvodu nového roku 7. ledna 2022.

Největší oblibě u pěších a cykloturistů se v roce 2021 těšila Cyklostezka Mutěnka

rodina kolo cyklostezkaBrno, 27. prosince 2021 – Podle údajů ze sčítání cyklistů a pěších, které každoročně provádí Jihomoravský kraj na osmi vybraných cyklotrasách, projelo a prošlo od poloviny května do října 2021 nejvíce turistů (71 tis.) po Cyklostezce Mutěnka u Dubňan. Tato rekreační stezka byla vybudovaná v roce 2012 na místě bývalé železnice Kyjov – Mutěnice. Na druhém místě skončila s odstupem trasa podél Baťova kanálu ve Strážnici (48 tis.) a konečně třetí se umístila stezka spojující obec Svatobořice-Mistřín (47 tis.).

Jihomoravský kraj bude hospodařit s rozpočtem 14,2 miliardy korun

penize bankovky czk milionyBrno, 20. prosince 2021 - Celkem 14,2 miliardy korun na straně příjmů i výdajů - právě taková bude podoba krajského rozpočtu na rok 2022, kterou schválili krajští zastupitelé zasedání 16. prosince. Krajský rozpočet na rok 2022 je sestaven tak, aby se zdroje rovnaly výdajům. Zdroje kraje tvoří jeho příjmy ve výši 8,4 miliardy korun. Do zdrojů kraj zapojil také 846 milionů úspor z minulých let a čerpání úvěru ve výši 5,2 miliardy, z něhož na nákup železničních elektrických jednotek je určeno 4,8 miliardy korun.

Kraj podpoří třiatřicet malých venkovských prodejen

potraviny pecivo jidlo Brno, 20. prosince 2021 - Na podporu pro venkovské prodejny potravin dosáhlo na jižní Moravě třiatřicet žadatelů. Rozdělí se mezi ně celkem tři miliony korun. O poskytnutí dotace v rámci programu „OBCHŮDEK 2021+“ rozhodli na svém posledním zasedání jihomoravští zastupitelé. Celkem kraj vyhodnocoval 112 podaných žádostí. „Podle pravidel dotačního programu jsme začínali od žadatelů s nejmenším počtem obyvatel v obci. Od těch, pro které je každá koruna otázkou „přežití“. Jsem rád, že se našla další cesta, jak jim pomoct,“ prohlásil náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Kraj podpoří i knihovny, archeology a JAMU

archeolog vykopavkyBrno, 20. prosince 2021 - Celkem 17 milionu korun pro knihovny na jihu Moravy a 7,7 milionu pro archeology – krajští zastupitelé ve čtvrtek 16. prosince schválili jak dotaci na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v roce 2022, tak dotaci pro Ústav archeologické památkové péče Brno. Stejně tak kraj 2 miliony podpoří Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU).

Strana 1 z 519