Umístění: Jižní Morava Ekonomika

Znojemská tepelná snižuje cenu tepla o 13,5 procent

teplo topeni hlaviceZnojmo, 19. března 2023 - Klienti Znojemské tepelné společnosti budou mít o 13,5 % nižší cenu tepla. Od prvního dubna bude kalkulovaná cena za gigajoule tepla 1290 Kč s DPH. Dosud to bylo 1490 Kč s DPH. „Jsem ráda, že jsme mohli díky příznivému vývoji cen plynu přikročit ke snížení ceny tepla klientům Znojemské tepelné dříve, než jsme předpokládali. Současně se nám tím potvrdilo, že nakupovat plyn na komoditní burze formou spotové ceny bylo správné rozhodnutí,“ uvedla starostka města Znojma Ivana Solařová.

EG.D letos investuje přes sedm miliard korun do inovací distribuční sítě

egd foto elektrarnaBrno, 19. března 2022 - Nároky na distribuční síť se každým rokem zvyšují. Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, se musí vypořádat s rekordním počtem žádostí o připojení obnovitelných zdrojů i s rozvojem elektromobility. Aby zajistila bezpečnou a spolehlivou dodávku energií svým zákazníkům, musí každoročně investovat do obnovy a inovací své distribuční sítě. Letos plánuje prostředky oproti loňskému roku ještě navýšit a vynaloží přes sedm miliard korun. Vzniknou nové rozvodny, v síti se bude objevovat čím dál tím více chytrých technologií a venkovní vedení se bude přesouvat pod zem.

Vyškovské trhy startují, nabídnou zeleninu, sýry i sazenice

zelenina vyskovske trhy venkovniVyškov, 7. března 2023 – Zelenina, sýry či sazenice. Vyškovské trhy zahájily sezonu Vyškovské trhy, které budou plnit Masarykovo náměstí už jedenáctým rokem, odstartovaly první březnový den. Konat se budou opět ve dvoutýdenních intervalech až do listopadu. Následujícím termínem je tak 15. březen. Prodej je plánovaný vždy v lichém týdnu, v čase od osmi ráno do pěti hodin odpoledne.

Vědecký tým z MENDELU bude zkoumat roli žen ve venkovském životě

zena repka pole venkov jmkBrno, 23. února 2023 - Mendelova univerzita v Brně je součástí evropského projektu, který se v deseti zemích zaměří na posílení role žen v zemědělství a venkovském životě. Tříletý projekt Horizon, který financuje Evropská komise, bude kombinovat různé metody výzkumu. Aktivně zapojí farmářky i venkovské podnikatelky. Bude identifikovat vize udržitelné budoucnosti a inovace potřebné k realizaci těchto vizí nejen v rámci farem, ale i celého venkova. V čele projektu stojí irská Univerzita Galway. Projektu se účastní univerzity, malé a střední podniky i další odborníci z deseti zemí Evropské Unie.

Jihomoravský kraj plánuje prostavět 3 miliardy korun

delnici budovaBrno, 16. února 2023 - Největší investiční záměry na letošní rok, mimo silnice a dopravní stavby, odprezentoval Jihomoravský kraj na setkání s dodavateli. Pátý ročník semináře se konal 15. února 2023 v brněnském VIDA! science centru pod patronací radního Vladimíra Šmerdy a za účasti zaměstnanců Odboru investic Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Dodavatelé stavebních a projekčních prací a souvisejících služeb získali bližší informace o desítkách připravovaných krajských projektů.

Počet minipivovarů na jihu Moravy roste, energetické krizi navzdory

pivovar degustace varnaBrno, 16. února 2023 - Na jižní Moravě v loňském roce vzniklo podle dostupných informací šest nových minipivovarů a jeden výrobu ukončil. Počet nových provozů je nejvyšší od roku 2017, kdy vzniklo osm nových podniků. Hospodářská krize a nárůst cen vstupů se tak zatím na trhu neprojevil. Celkem bylo ke konci loňského roku v provozu v regionu 68 minipivovarů, z toho 15 v Brně. Největší investicí je spuštění Pivovarského domu Poupě v centru jihomoravské metropole.

Kraj dá jihomoravským obcím dalších 23 milionů na novou kanalizaci

voda trubka kanalizaceBrno, 3. února 2023 - Na budování kanalizace a další vodohospodářské stavební akce chce Jihomoravský kraj přispět vybraným obcím letos více než 23 miliony korun. Podporu odsouhlasili na svém posledním zasedání krajští radní a doporučili bod schválit i zastupitelstvu. Napojení se díky tomu dočká třeba lokalita Ovčačky v obci Ladná na Břeclavsku, které kraj přispěje sedmi miliony korun.

Drahé energie? Lidé více topí uhlím, dřevem či různými odpady

komin kourici dumBrno, 12. ledna 2023 – Energetická krize a růst cen energií způsobují, že lidé více topí uhlím a dřevem, často v horší kvalitě. V krajním případě i různými odpady. Část lidí uvedla znovu do provozu staré nekvalitní kotle. Velkým problém je množství emisí vypouštěných do ovzduší z vytápění domácností. Na vině je především lokální vytápění tuhými palivy, které zajišťuje více než třetinu tepla pro domácnosti.

Strana 1 z 206