Umístění: Jižní Morava Politika

Lidé v Moravské Nové Vsi debatovali o tom, co by obec aktuálně potřebovala

debata moravska nova vesBrno, 26. března 2023 – Ve čtvrtek 16. března se v Moravské Nové Vsi sešlo několik desítek místních lidí, aby diskutovali o tom, jak necelé dva roky po katastrofě povzbudit život v obci. Setkání organizoval městys společně s Jihomoravskou komunitní nadací a Českou spořitelnou, která v rámci programu Silnější hybatelé podporuje sousedské projekty.

Průzkum zjišťoval, co nejvíce trápí Vyškovany

lide vyskov dav pruzkumVyškov, 8. března 2023 – Za největší problém Vyškované považují úklid města a péči o zeleň, nespokojenost panuje rovněž s počtem parkovacích míst. Komentovali ale třeba i vizuální smog (reklamu) v centru města, nedostatek zubařů či praktických lékařů i například absenci kvalitního hudebního klubu. Silnými stránkami Vyškova jsou podle respondentů možnosti sportovního vyžití či kvalita mateřských a základních škol.

Starostové, pozor! Digitální technické mapy přinesou obcím nové povinnosti

digitalizace map starostove nova povinnostBrno, 1. března 2023 – V souvislosti s tvorbou digitálních technických map (DTM) přicházejí nové zákonné povinnosti, které budou muset obce a města brzy začít plnit. V současné chvíli je úlohou sídel zejména poskytovat krajům maximální součinnost při konsolidaci již existujících dat. Od července letošního roku budou však zároveň muset dbát na aktualizaci údajů v krajských DTM o svém polohopisu a dopravní a technické infrastruktuře. Zajistit plnění této povinnosti vlastními silami může být zejména pro menší obce nerealizovatelné. Pomoci může externí odborná firma.

Věteřov řeší naléhavou absenci čističky, ale i nové rodinné domy

cisticka odpadnich vod Věteřov, 14. února 2023 – Vedení obce Věteřova po dlouhém odkládání řeší chybějící čističku odpadních vod, která si vyžaduje pozornost i kvůli přibývajícím rodinným domům. Jednotný postup je možný i díky programové shodě všech zastupitelů. Poprvé v novodobé historii má KDU-ČSL ve vedení obce jak starostu, tak i místostarostu. Po volební kampani vzešlo ve Věteřově nové sedmičlenné zastupitelstvo. Pět zastupitelů za KDU-ČSL a dva Nezávislí zastupitelé. Velkým pozitivem je fakt, že obě skupiny zastupitelů mají takřka identický volební program, a tak vidí budoucí směřování vesnice společnou optikou.

Znojmo dá více peněz na akce v příměstských částech

znojmo panorama kostelZnojmo, 5. února 2023 - Rozsvícení vánočního stromečku, dětský den nebo dýňobraní. Tradiční akce, které se konají v příměstských částech Znojma a na které město finančně přispívá. V letošním roce na ně půjde do každé části 40 tisíc korun. Odsouhlasila to rada města. Na kulturní a společenské akce v městských částech tak půjde dvakrát více peněz než v minulých letech.

Jihomoravský kraj opět podpoří přeshraniční projekty

jizni morava palavaBrno, 5. února 2023 - Především pro žadatele z řad obcí a měst, neziskových organizací, místních akčních skupin nebo nejrůznějších spolků je určen celkem 1 milion euro, na který ještě mohou dosáhnou v rámci již 15. výzvy vyhlášené v rámci přeshraničního programu INTERREG V-A SK–CZ. Jedná se zřejmě o poslední výzvu na podporu z období 2014-2020.

Rekonstrukce i investice: Blansko bude hospodařit s rozpočtem 600 milionů Kč

zastupitelstvo-2022-45141-8576 800 blansko schvaleni rozpoctuBlansko, 4. ledna 2023 - Zastupitelstvo města Blansko nedávno schválilo rozpočet pro rok 2023. Rozpočet je schválený jako vyrovnaný. Město bude v roce 2023 hospodařit s částkou ve výši 608,753 milionů korun. Na investice je navrženo přes 121,4 milionu korun. Rozpočet odsouhlasilo všech 25 přítomných zastupitelů. „Mezi nejvýznamnější investiční akce, které plánujeme na rok 2023, patří dokončení budovy Zámek 3 v podzámčí za 21,6 mil. Kč, zastropování Palavského potoka za 11,5 milionů korun, úprava parkování v Údolní ulici za 10,9 milionů korun nebo dokončení regenerace vnitrobloku v ulici Poříčí za 8 milionů korun,“ uvedl starosta Jiří Crha.

Znojmo má krizový rozpočet pro rok 2023, přesto dá na investice 300 milionů Kč

znojmo ilustracni panoramaZnojmo, 28. prosince 2022 - Znojemští zastupitelé schválili na svém posledním zasedání rozpočet pro rok 2023. Ten počítá s výdaji ve výši 1 431 milionů korun, na straně příjmů předpokládá 1 063 milionů korun. „Máme krizový rozpočet, s ohledem na nejistý vývoj ekonomiky se musíme chovat zodpovědně, přesto počítáme s investicemi v řádu 300 milionů korun,“ uvedla starostka města Ivana Solařová a upozornila, že „v rozpočtu jsme ponechali rezervu více než 200 milionů korun pro případné neočekávané výdaje a pomoc občanům.“

Strana 1 z 109