Umístění: Jižní Morava Politika

Rekordní počet přihlášek v pátém ročníku participativního rozpočtu v Blansku

volba projekt rozpocet urnaBlansko, 28. listopadu 2023 - Do pátého ročníku participativního rozpočtu Společně PRO Blansko byl letos podán rekordní počet projektů. Dokazuje to jeho narůstající popularitu. Celkový počet soutěžících projektů byl 21. Hlasování skončilo 21. listopadu a výsledky budou brzy zveřejněny.

Kraj letos v rámci boje proti následkům dlouhodobého sucha podpořil rekordních 165 projektů

sucho krajina puda popraskanaBrno, 2. listopadu 2023 - Kraj pokračuje v boji proti následkům dlouhodobého sucha na jihu Moravy, letos podpořil rekordních 165 projektů. Na svém jednání ve čtvrtek 2. listopadu rozhodli zastupitelé kraje o poskytnutí finančních prostředků v rámci 3. kola dotačního programu Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu.

V bývalých dolech na Oslavansku může být obří přírodní zásobník vody

dulni voda oslavany foto jmkOslavany, 30. října 2023 - Cílem dvou průzkumných vrtů okolo dobývacího prostoru bývalého dolu Františka je zastihnout proudící podzemní vodu před infiltrací do vody důlní a tuto vodu využít. Dva vrty během čtyř dnů umožní odběry spodní vody, s pracemi se začalo v pondělí 30. října. Využití podzemních i důlních vod může být významnou pomocí v období sucha.

Po spravedlivém rozdělení daní volá už šest krajů

penize czk bankovkyBrno/Liberec, 23. října 2023 – Zástupci šesti krajů předali dnes do podatelny poslanecké sněmovny návrh na změnu rozpočtového určení daní (RUD). Hejtmanka a pět hejtmanů vytvořili iniciativu “Férové financování krajů”, která nesouhlasí se stávajícím zněním zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní. Společně upozorňují na nedostatky stávající právní úpravy.

Schváleno: Znojmo má strategický plán do roku 2030

znojmo strategicky plan mestaZnojmo, 30. září 2023 - Znojmo má nový základní rozvojový dokument, který stanovuje priority Znojma na nadcházející období. Strategický plán rozvoje města 2024 - 2030 schválili zastupitelé na svém zářijovém zasedání. Strategický plán na jedné straně pojmenovává silné a slabé stránky Znojma a i na základě těch vytyčuje základní ideové vize seskupené do 5 zastřešujících pilířů: strategické řízení, participace a majetek města; urbanismus, územní rozvoj a životní prostředí; doprava a infrastruktura; sociální oblast, bezpečnost, vzdělávání a zaměstnanost; kultura, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch.

Kraj navrhuje spravedlivější rozdělení daní, získat by mohl až 1,5 miliardy ročně

czk bankovky tisicikorunyBrno, 29. září 2023 - O spravedlivější rozdělení peněz z daní usilují zastupitelé Jihomoravského kraje. Na svém posledním zářijovém zasedání jednohlasně schválili zákonodárnou iniciativu Jihomoravského kraje ve věci změny rozpočtového určení daní (RUD) pro kraje. Novela zákona by Jihomoravskému kraji přinesla v porovnání se skutečností roku 2022 navýšení příjmů do rozpočtu o 1,46 miliard korun.

Pavel s Grolichem řešili největší problémy Jihomoravského kraje

prezident pavel hejtman grolich zdroj jmkBrno, 27. září 2023 - O inovacích, školství, možném propojení Dyje s Dunajem, ale také o rozpočtovém určení daní, strukturálně zatížených regionech nebo nedostatečné dopravní infrastruktuře na jihu Moravy. Prezident Petr Pavel spolu s první dámou Evou Pavlovou zavítal na jižní Moravu a jeho první kroky mířily do sídla krajského úřadu, kde v úterý 26. září 2023 o uvedených tématech debatoval s hejtmanem Janem Grolichem a dalšími představiteli kraje.

Druhý ročník soutěže Cena za krajinu zná své vítěze

sudomerice vesnice roku jmkBrno, 27. září 2023 - Opatření v krajině, která dávají smysl. Ze slavnostního vyhlášení vítězů soutěže Jihomoravského kraje Cena za krajinu 2023 si 25. září nejvyšší cenu odnesli zástupci obce Šumice – šek ve výši 100 tisíc korun za komplexní projekt „Založení biocenter a biokoridorů na katastrálním území Šumice“. Cílem soutěže, do které mohli obce, zemědělci, soukromé společnosti, ale i jednotlivci své projekty hlásit od března do dubna letošního roku, je vyzdvihovat příklady dobré praxe v oblasti adaptací na klimatickou změnu a ocenit ty, kteří se o naši krajinu starají. Vítěze letos odborná porota vybírala z 26 přihlášených projektů.

Strana 1 z 110