Umístění: Kultura

Tajemství školního kabinetu

pro chudobné žákyŠlapanické muzeum připravilo na podzimní měsíce výstavu se školní tematikou. Pod názvem Tajemství školního kabinetu se skrývá výstava všeobecně známých i dnes už zapomenutých učebních pomůcek. Návštěvník může nahlédnout nejen do školní třídy z konce 19. století, ale navštívit i žákům jindy zapovězený školní kabinet a prohlédnout si pomůcky a školní potřeby používané v průběhu minulého století. Nechybí ani krátký film o tom, jak to chodilo ve škole za časů našich pradědečků. Po stopách školního kabinetu můžete jít až do 16. listopadu.

Kulturní tipy

kultura JMKPodhorácké muzeum, Předklášteří
· Restaurované předměty. Výstava představí předměty z fondu muzea restaurované v posledních letech. Do 11. ledna.
· Emanuel Ranný (1913 – 2008), celoživotní tvorba. Výstava celoživotní tvorby českého malíře. Od 21. října do 8. února.
· Valerie Kallabová. Fotografie – výstava trvá od 21. října do 11. ledna.

Památník Mohyla míru
· V den státního svátku 28. října v 18.00 hodin se koná v areálu památníku komponovaný program jako připomínka 90. výročí vzniku ČSR.

Kraj navrhuje zákon o stížnostech

legislativní iniciativaVeřejnost málo ví, že i krajská zastupitelstva mohou navrhovat parlamentu nové zákony. Jihomoravský kraj této možnosti samozřejmě využívá k hájení zájmů svých občanů.
„Šlo například o legislativní iniciativu zaměřenou na možnost vinařů bránit svou úrodu proti náletům špačků,“ hovoří Mgr. Michal Bortel, zastupitel JMK a člen legislativní komise, o tom, jak se kraj rozhodl vyřešit letité trápení vinařů. „Další návrh zákona směřoval ke změně Zákoníku práce, který by umožnil řešit zaměstnávání sezónních průvodců na hradech a zámcích. Kasteláni se obrátili se žádostí o řešení na nás a my jsme jim vyšli vstříc,“ uvádí zastupitel. Současná podoba zákoníku totiž kastelánům značně komplikuje existenci.

Krajský úřad je dobrý zaměstnavatel

Úřady se starají...Jsou v naší společnosti zajištěny rovné příležitosti pro ženy i muže, zejména v oblasti pracovního uplatnění? A jak je to na úřadech? Gender Studies ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR vyhlásila první ročník soutěže Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem žen a mužů. Mezi krajskými úřady zvítězil Krajský úřad Jihomoravského kraje.
Úřady byly hodnoceny podle šesti základních kritérií, jako je například počet žen ve vedoucích funkcích, vytváření podmínek pro sladění rodinného a pracovního života či existence antidiskriminačních opatření uvnitř úřadu. Krajský úřad JMK maximálně vychází vstříc svým zaměstnancům, kteří se například starají o malé dítě nebo se věnují činnosti s mládeží, umožňuje také pružnou pracovní dobu. Zaměstnankyně krajského úřadu na mateřské a rodičovské dovolené mohou dále využívat zaměstnanecké benefity.

Jižní Morava je domovem i pro menšiny

Rómské dnyVedle občanů hlásících se k české nebo moravské národnosti žijí na jižní Moravě také tisíce občanů, jejichž předci přišli z německých oblastí, z oblastí dnešního Slovenska, Chorvatska, Řecka, Polska, Maďarska a mnoha dalších zemí. Významnou menšinou na jižní Moravě je také romská národností menšina.
„Podpora integrace národnostních menšin je jedním z cílů jihomoravské Rady pro národnostní menšiny.

Kraj spolupracuje s Lodžským vojvodstvím

Dny české kultury v PolskuJihomoravský kraj se každoročně prezentuje v Polsku na podzimních veletrzích v rámci Svátku Lodžského vojvodství, ale letos se zúčastnil i veletrhu  „Kde se setkávají kultury“. Náš kraj a Lodžské vojvodství v Polsku mají již od ledna 2005  uzavřenou smlouvu  o spolupráci.  Podpisu smlouvy předcházely návštěvy  politických představitelů  kraje již v roce 2003.
Letos jsme byli pozváni do Zelowa, malého městečka 30 km jižně od Lodže. Je  známé tím, že  zde žijí již více než dvě stě let potomci českých bratří, kteří museli ze své země odejít po bitvě na Bílé hoře po roce 1620. Mnozí z nich odešli do Slezska a zde založili českou komunitu.  Místa pro ně však ubývalo, a tak jim v Zelowě nabídli pozemky  pro osídlení.

Jihomoravský kraj otevřel nové centrum

Nový areál pro školeníModerní areál s veškerým zázemím pro vzdělávací a školicí aktivity a rovněž administrativu části krajského úřadu 23. září slavnostně otevřel Jihomoravský kraj v Brně v ulici Cejl 73. V objektu se nachází pět učeben různé velikosti s příslušným zázemím, 43 kanceláří ve čtyřech podlažích pro asi 95 zaměstnanců a více než stovka parkovacích míst. Centrum vzniklo rekonstrukcí dvou původních budov a přístavbou nového objektu, kde jsou umístěny učebny a parkovací místa. Projekt v ceně 236 miliónů korun realizovala společnost Skanska od července 2006 do srpna 2008. Investorem byl Jihomoravský kraj.

Začíná období výlovů rybníků

výlovy rybníkůJe časné podzimní ráno. Desítky mužů ve speciálních kombinézách se brodí do půli těla ve vodě a táhnou síť, ve které se mrskají tisíce ryb. Jak vody v rybníku ubývá, začínají podběráky lovit šupinaté „macky“...

Brněnská návrhářka obléká světové finalistky

Módní návrhářka a MissBrno přivítalo mladé krásky ze čtyřiceti zemí světa. Stalo se tak 23. září v Rotundě na brněnském výstavišti v rámci autorské přehlídky návrhářky Marie Zelené, na níž se představily finalistky a vítězky...

V Ivančicích na Vladimíra Menšíka nezapomínají

rozhledna Vladimíra MenšíkaPřesto, že od smrti Vladimíra Menšíka uplynulo už téměř neuvěřitelných dvacet let, jeho popularita nijak neupadá. Tento ivančický rodák patří mezi nejvýznamnější umělce minulého století. „Na jeho počest je v Ivančicích vybudováno Muzeum Vladimíra Menšíka, které je od roku 2003 součástí Památníku Alfonse Muchy. Dá se říci, že ani po letech zájem o obě expozice neupadá a u Vladimíra Menšíka obzvláště. A protože je v našem regionu v podstatě nesmrtelný, byla po něm pojmenována i rozhledna na Hlíně, ze které je krásný rozhled po naší milované jižní Moravě a za dobré viditelnosti lze spatřit i věže Vídně a pohoří Schneeberg,“

Strana 1355 z 1359