Památník písemnictví na Moravě připravuje výstavu k 95. výročí narození Bohumila Hrabala (1914 –1997), jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Narodil se a první tři roky svého života strávil v Brně-Židenicích, u svých prarodičů Tomáše a Kateřiny Kiliánových. Později, už jako student Českého státního gymnázia v Brně, zde rok bydlel a ještě za vysokoškolských studií se do Židenic každé prázdniny vracel. Kromě života na brněnské periférii poznal i prostředí zcela odlišné, a to v obřanské vile svého strýce Bohuslava Kiliána, mj. vydavatele meziválečných časopisů Salon a Měsíc, který kolem sebe soustředil tehdejší, nejen brněnskou, intelektuální elitu. Ač se v tomto prostředí Hrabal příliš volně necítil a raději utíkal zpět do Židenic, byl to právě jeho strýc, kdo mu dal impulz k neustálému sebevzdělávání, k „prolomení prkna nevědomosti“.

V dospělosti už Bohumil Hrabal Brno téměř nenavštěvoval, od počátku 70. let se však do něj stále častěji vracel v časopiseckých rozhovorech a dalších textech; velký prostor věnoval Brnu svého dětství zejména ve vzpomínkách napsaných v roce 1973 (vyšly pod názvem Já si vzpomínám jen a jen na slunečné dny). Dramatizace některých jeho děl uvedlo např. Divadlo Husa na provázku, Městské divadlo Brno ad.
Ačkoliv literárně proslavil Hrabal Nymburk, městečko, kde se zastavil čas, a Libeň, pražskou periférii, na roky strávené v Židenicích nikdy nezapomněl a řadu svých vzpomínek z raného dětství později literárně zpracoval. A právě vazby Bohumila Hrabala k Brnu jsou tématem výstavy, která bude v Památníku písemnictví na Moravě se sídlem v Rajhradě, v areálu benediktinského kláštera, pro veřejnost otevřena od 26. března 2009.
Andrea Vítová