Umístění: Kultura Muzea a výstavy Hodonínská galerie výtvarného umění by měla projít rekonstrukcí za 87 milionů

Hodonínská galerie výtvarného umění by měla projít rekonstrukcí za 87 milionů

Hodonín, 24. listopadu 2022 - Na 87 milionů korun by měla přijít rekonstrukce Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Projekt krajem zřizované organizace nedávno schválila rada kraje. Rozhodujícím faktorem bude, zda se kraji na opravu podaří získat evropské finance a peníze ze státního rozpočtu.

penize bankovky

 

„Rozhodnutí rady je takovým prvním impulsem v celém záměru kraje opravit hodonínskou Galerii výtvarného umění, ale chceme, aby se věci daly rychle do pohybu. Celkové náklady na opravy by podle našich odhadů měly dosáhnout 86,87 milionu korun – z toho 56 miliony by měl přispět Evropský fond pro regionální rozvoj, o 12 milionů požádáme stát a kraj by dodal 18,9 milionu ze svého rozpočtu,“ vyčísluje uvažované zdroje financování náměstek hejtmana František Lukl. O uvedeném krajském příspěvku na financování oprav bude ještě jednat zastupitelstvo.

Jak následně dodal náměstek Lukl, projekt se týká stavebních a částečně i restaurátorských prací. „Jde nám o zvýšení ochrany a zlepšení podmínek péče o sbírky, které jsou uskladněny v nevyhovujících podmínkách. Chceme vytvořit vhodné prostředí pro manipulaci se sbírkami a zlepšit tepelný komfort ve výstavních prostorách. Cílem je také odstranit bariéry v přístupu do objektu a vytvoření komfortu pro návštěvníky – konkrétně třeba v podobě patřičného sociální zázemí. Jde také o to zlepšit energetické parametry stávající budovy, která vznikla začátkem 20. století, a to tak, aby se snížila její energetická náročnost,“ říká František Lukl.

V případě, že se kraji podaří získat patřičné finance, práce na rekonstrukci Galerie výtvarného umění by mohly probíhat od června 2023 až do konce roku 2025.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci