Marie Hulcová, vedoucí Muzea krajky Vamberk: „Vychází z té lidové a takový ten nejsilnější impuls k vývoji české krajky byl po vzniku Československého státu po I. světové válce, kdy vývoj krajky v Evropě i v těch státech, které byly považovány za krajkářské velmoci, začal stagnovat, protože stále stoupala konkurence strojní výroby. V Čechách se zařadila krajka mezi umělecká řemesla, chytla se jí česká umělecká avantgarda.“
Velmi podrobně si můžete prohlédnout unikátní ruční výtvory, z nichž některé prošly slavné výstavy jako například šaty z kolekce krajek pro světovou výstavu Expo Montreal 1967. Muzeum ve Vamberku je momentálně obtížně přístupné, proto unikátní výstava putuje po České republice.
Protože krajka postupně začala ve své historii fungovat nejen jako ozdoba oděvů, oděv, ale stala se i součástí architektury, je co obdivovat. V prostorách na zámečku pak výstavu doplňují kyjovské krajkářky Pavlína Lejsková a Jana Podveská, které absolvovaly kurzy paličkování. Vlastivědné muzeum Kyjov bude mít výstavu přístupnou od 23. července do 2. září 2012.
Zdroj: JDP, foto - zdroj: Masarykovo muzeum v Hodoníně
Komentáře a dotazy k produktu
RSS informační kanál kometářů k tomuto článku.