Umístění: Kultura Muzea a výstavy Na Mohyle míru připomenou odkaz sochaře a legionáře Rudolfa Březy

Na Mohyle míru připomenou odkaz sochaře a legionáře Rudolfa Březy

Brno, 27. října 2018 – V muzejním pavilonu Památníku Mohyla míru je až do 6. ledna 2019 k vidění výstava s názvem Sochař a legionář Rudolf Březa. Představí život a dílo významného sochaře, legionáře a rodáka z Podolí u Brna, Rudolfa Březy. Vedle sochařských modelů bude k vidění také celá řada exponátů odkazující na široký záběr Rudolfa Březy – medaile a odznaky, knižní ilustrace nebo návrh lidové vesty.

mohyla miru slavkov u brna

 

Výstava představí Rudolfa Březu jako osobnost, jejíž životní příběh byl výrazně semknut s osudem Československa. „Ve svých třiceti letech se stal legionářem, na konci roku 1918 pak na Slovensku bojoval proti Maďarské republice RAD. Během svého pobytu na Slovensku byl pak jako sochař pověřen sejmutím posmrtné masky Milana Rastislava Štefánika,“ vysvětluje autorka výstavy, historička Gabriela Zlámalová.

Také další osud Rudolfa Březy byl těsně spojen s Československem, a to ať už co do tvorby, tak také do působení v uměleckých spolcích. Na počátku dvacátých let pracoval pro Památník odboje, později pak pro Syndikát výtvarníků československých. Osm let před svou smrtí, v roce 1947, se stal členem Svazu československých výtvarných umělců.

Vedle modelu posmrtné masky generála Milana Rastislava Štefánika bude k vidění model nezrealizovaného pomníku s názvem Výkřik Lidic (1946), model busty Mistra Jana Husa, autoportrét Rudolfa Březy, model busty Marie Alšové – jasný doklad jeho úzkého spojení s uměleckým spolkem Aleš a mnoho dalšího.

Výstava je součástí projektu Republika 100, kterým si čtyři brněnská muzea (Muzeum Brněnska, Muzeum města Brna, Moravské zemské muzeum, Technické muzeum v Brně) připomínají letošní významná osmičková výročí, především 100 let od vzniku samostatného Československa.

Muzejní pavilon Památníku Mohyla míru je přístupný denně kromě pondělí v čase 9.00 až 16.30 hodin.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci