Umístění: Kultura Muzea a výstavy Odhalte tajemství lidského těla na výstavě Bodies Revealed

Odhalte tajemství lidského těla na výstavě Bodies Revealed

vystava bodies brnoBrno, 18. září 2014 - Jedinečnou edukativní podívanou a nevšední zážitek slibuje výstava Bodies Revealed, která bude až do konce listopadu k vidění v prostorách Galerie Vlněna v centru Brna. Výstava představuje celotělové exponáty i detailní ukázky jednotlivých orgánů lidského těla a nabízí tak zajímavou příležitost pro všechny, kteří chtějí poznat funkce lidského organismu.

 

Výstava má za sebou veleúspěšné tažení téměř po všech kontinentech. Během celosvětového turné neváhalo zhlédnout unikátní exponáty několik miliónů návštěvníků, kteří zatoužili poodkrýt tajemství anatomie lidského organismu.

Brněnská výstava je unikátní svou velikostí. Rozměr expozice je pro Českou republiku premiérou. Exponáty budou umístěny v celkem devíti rozlehlých sálech. Kromě detailních preparátů jednotlivých orgánů nechybějí zajímavé celotělové exponáty. Výstava se věnuje jednotlivým systémům lidského těla. Návštěvníkům bude představena přesná funkce svalového aparátu, dýchací soustavy, trávicí soustavy, nervové soustavy i cévního systému.

Jednotlivé galerie jsou doplněny velkopološnými obrazovkami, na kterých 3D animace znázorňují a vysvětlují funkce lidského těla.

Důležitým faktem je přítomnost vyškolených průvodců z řad studentů medicíny, kteří budou vždy k dispozici pro odborný výklad. „Chceme návštěvníkům nabídnout maximální péči. Po návštěvě výstavy odejdou vzdělanější,“ říká o konceptu výstavy Lucie Nouzová z pořadatelské agentury.

vystava bodies Brno banner

„Naše exponáty jsou ze 100 % lidského původu. Neexistuje nic autentičtějšího. Žádný umělý model orgánu není přesnější než objekty, které jsou k vidění na Bodies Revealed,“ konstatuje doktor Roy Glover, šéf lékařského týmu, který se podílel na tvorbě exponátů. Také potvrzuje, že ti, jejichž těla posloužila pro vytvoření výstavy, předem souhlasili s poskytnutím jejich ostatků k těmto vědeckým účelům.

Docent René Foltán, přednosta kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie Všeobecné fakulní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, zase upozorňuje na význam výstavy z hlediska prevence před civilizačními chorobami. „Poznat své tělo je zásadním krokem ke zdravému životnímu stylu. Myslím, že bezprostředně prožitý šok z pohledu na zničené plíce kuřáka a z toho, jak je možné zdevastovat si dýchací ústrojí nezdravým životním stylem, motivuje nejen dospělé s kouřením přestat. Může odradit především děti a mladistvé s ním vůbec začínat, či jej zkoušet,“ tvrdí Foltán.

Výstava je i zajímavým tipem pro návštěvy školních exkurzí. Neexistuje názornější školní pomůcka, která by lépe popisovala všechny detaily fungování lidského těla. Zároveň tato exkurze může být zajímavým zpestřením hodin biologie. Pedagogický doprovod studentů bude mít vstup zdarma.

(red, tof), foto: archiv pořadatelů


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci