Výstava bude umístěna 1.10.-30. 12. 2009 v netradičních výstavních prostorách Bílého domu v Brně (otevřeno denně), poté bude k dispozici návštěvníkům do konce března 2010 v Rajhradě, v Památníku písemnictví na Moravě (v areálu benediktinského kláštera, otevřeno denně mimo pondělí).
Výstava reflektuje mezníky a osobnosti v působení Opus musicum, významné kulturní instituce, vydavatele hudební revue a knih o české hudbě, také organizátora hudebního života. jejíž význam přesáhl význam Brna i České republiky.
Před 40 lety dostali čtenáři do rukou první číslo hudební revue Opus musicum. Skupina nadšenců z řad mladých muzikologů, která na konci 60. let založila v Brně časopis, se postupem času rozrostla ve společnost, jejíž cíle i ambice sahaly za hranice hudebního periodika. Revue, v níž byl vždy kladen důraz na mezioborovost a exkurzy za hranice tzv. vážné hudby, záhy doplnila samostatná hudební knižnice, která dosud vydala už 20 titulů. K těm známějším patří Hádanka života - korespondence L. Janáčka s K. Stösslovou či Stýskání zakázáno - paměti pěvkyně Soni Červené. Opus musicum stál také u zrodu několika velkých hudební akcí, kterými byly např. Korngold Anniversary či Hudební dny E. W. Korngolda, jež do povědomí brněnské kulturní veřejnosti natrvalo přinesly osobnost brněnského rodáka E. W. Korngolda.