Vzdělanec hovořící sedmi jazyky, milovník hudby, vášnivý lovec a oblíbenec samotné císařovny Marie Terezie. Ale také výbušný, nezkrotný a odvážný vojevůdce tisícihlavé armády pandurů, vášnivý požitkář, opředený mnoha legendami už za svého života. Důstojník, který spory s nadřízenými řešil pěstmi a několikrát byl za to odsouzen k smrti, která se mu přesto opakovaně vyhýbala. Muž, kterému se nestala osudným nepřátelská kulka v bitevní vřavě, ale kterého nakonec dohnaly intriky vídeňského dvora do žaláře na Špilberku. Baron František Trenck, který zemřel v pouhých 38 letech a místem posledního odpočinku se mu stala hrobka kapucínů v Brně.
„Tým Baron Trenck Gallery u kapucínů, ve spolupráci s nejvýznamnějšími moravskými a brněnskými kulturními a společenskými institucemi, připravil výstavu, která si klade za cíl představit Brno v době, v níž žil a zemřel věhlasný i obávaný válečník. Jeho rozporuplná osobnost vás seznámí s barokními reáliemi a představí vám důležité stavby své doby, které patří k pokladům brněnské architektury,“ uvedl Petr Lukas, jeden z organizátorů výstavy.
„Výstava je pojata jako umělecko-historická pouť po městské památkové rezervaci a řadí se k projektům oživujícím kulturní povědomí nejen brněnských obyvatel. Jednotlivé expozice se zaměří na hodnotné dobové solitéry z majetku spolupracujících institucí. Kromě barokních soch a obrazů bude možné zhlédnout ojediněle vystavovaná díla užitého i sakrálního umění, lidového či uměleckého řemesla včetně zbraní a stranou nezůstanou ani dobové archiválie,“ dodává Lukas.
Hlavním partnerem výstavy je Jihomoravský kraj.
(tof)
Foto: Hana Štamberková, Petr Lukas, archiv

Legendy:
· Malý František se prý narodil polomrtvý – porodní bába proto namočila tělíčko do červeného vína a dítě se probralo k životu. Tím mu také, dle tehdejší pověry, zajistila nesmrtelnost.
· Po odsouzení k smrti za napadení důstojníka žádá milost, pokud z bitvy přinese tři hlavy Turků. Nadřízení považují úkol za nemožný a souhlasí, Trenck se posléze k jejich zděšení vrátí z bitvy celý pokrytý zaschlou krví nepřátel, chechtá se prý jako ďábel a před generály hodí rovnou čtyři useknuté turecké hlavy.
· I ze Špilberku se podle pověsti chystal uprchnout. Měl vypít pozvolna působící jed, aby předstíral smrt a mohl být vyvezen z pevnosti. Je možné, že chtěl po zinscenované smrti uprchnout z krypty kapucínského kláštera, kde se nepohřbívalo do země. Byl však několik dní a nocí střežen vojenskou stráží, takže mu nemohl být podán protijed či jiný lék.

VÝSTAVNÍ MÍSTA
2. 6. – 18. 10. 2009
HRAD ŠPILBERK
Kaple na I. nádvoří vpravo
„Bouřemi k přístavu“ – Životní osudy válečníka barona Trencka
KAPUCÍNSKÝ KLÁŠTER – BARON TRENCK GALLERY (Kapucínské nám.)
„Duch doby a její religiozita“
MĚNÍNSKÁ BRÁNA (Orlí ul.)
„Merkur, patron úspěchu“ – Obchod a řemesla v Brně osmnáctého století
SCHRATTENBACHŮV PALÁC (Kobližná ul.)
„Mocné osobnosti moravského baroka“ + knihovnička k výstavě a literární zpracování legendárního života barona Trencka
PALÁC ŠLECHTIČEN (Kobližná ul.)
Lidová výtvarná kultura
2. 7. – 18. 10. 2009
MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC (Moravské nám.)
Malířství, sochařství a umělecké řemeslo
2. 7. – 30. 8. 2009
DIVADLO REDUTA
Foyer: „Hravé baroko“ – Kulturní a společenský život v Brně osmnáctého století
Podzemí: „Cesta světla“ – netradiční putování temným sklepením
KAPUCÍNSKÝ KLÁŠTER – KRYPTA (Kapucínské nám.)
Baron Trenck – epilog
Samostatná část mimo vstup
