Umístění: Kultura Muzea a výstavy Přes léto se v Moravské galerii rozhodně nudit nebudete...

Přes léto se v Moravské galerii rozhodně nudit nebudete...

Brno, 18. července 2014 - Jako každoročně, i letos nabízí Moravská galerie v Brně po celou dobu letních prázdnin mnoho zajímavých doprovodných programů a akcí. Mezi ty tradiční patří týdenní výtvarný kurz pro děti. Letos nese název „Znaky, písmena, slova“ a je inspirovaný 26. ročníkem mezinárodního bienále grafického designu Brno.

Moravska galerie v brne program leto 2014

Každý den v týdnu je pojmenován podle jiné barvy, která symbolizuje i jeho náplň. Například v červené úterý se tak mohou děti těšit nejen na malování, ale i na výlet do Zetor Gallery. Ve žlutý čtvrtek zase navštíví Hvězdárnu a planetárium, kde zhlédnou příběh sluneční soustavy. Také se dozvědí o tom, jak funguje počítačová animace, a po celý týden budou své zážitky zaznamenávat do barevné knihy. Termín kurzu je 25.–29. 8. 2014. Začíná se každý den v devět, program trvá do čtyř hodin odpoledne.

Pro děti do 12 let jsou také určena výtvarná dopoledne, která se konají každý čtvrtek od 10 do 11.30 h v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Od léta do září si mohou zájemci přijít vyzkoušet navrhnout vlastní písmo, logo, vizitku, plakát nebo knížku. Děti do šesti let jsou vítány vždy v doprovodu dospělé osoby.

Pro všechny návštěvníky je pak připraven bohatý doprovodný program k Bienále Brno 2014, který bude probíhat ve třech hlavních budovách galerie. Více se dozvíte na bienalebrno.org.

Letošní léto Moravská galerie v Brně ale opět připravila i několik novinek. Již během června byly otevřeny v prostorách Místodržitelského paláce, jednoho z nejznámějších barokních komplexů v Brně, nová kavárna a obchod. Ten je zaměřen především na uměleckou literaturu a v sortimentu jsou i takové publikace, které nejsou v běžných prodejnách vůbec k dostání. Kromě knih nabízí i autorské designové výrobky a katalogy z produkce Moravské galerie. Knihkupectví je prvním kamenným obchodem sdružení ArtMap, jež je známé především díky vydávání bezplatných plánů měst se zakreslenými kulturními institucemi a jejich programem.

moravska galerie LETO 2014

Kavárna MORGAL se nachází v prostorách dřívější barokní sakristie, která náležela původně sousednímu kostelu svatého Tomáše. Svým jménem odkazuje k užívané zkratce názvu Moravské galerie v Brně. V interiéru kavárny byla při rekonstrukci odkryta původní nástropní malba výjimečného rozsahu. Z její barevnosti vychází také citlivě zařízený interiér, který respektuje historii místa. Jak uvádí provozovatel kavárny, „cílem café MORGAL je doplnění zážitků z umění o další smyslové vjemy“.

V této budově galerie také probíhá po celou dobu trvání Bienále Brno 2014 tzv. OFF Program. Novinka letošního bienále, jehož tématem je vzdělání, školy a grafický design, je koncipována jako prostor pro workshopy a různé oborové intervence. Výstavní prostory, ve kterých je OFF program prezentován, jsou po celou dobu konání bienále přístupné zcela zdarma. Bienále Brno má dlouholetou tradici a patří ke světově nejvýznamnějším přehlídkám svého druhu. Letos představí mnoho výstavních projektů zahraničních designérů i teoretiků, ale například také retrospektivní výstavu Rostislava Vaňka. Ten je mimo jiné autorem vizuální podoby společnosti Českých aerolinií nebo pražského metra. Doprovodné expozice se nacházejí ve třech budovách galerie a je možné zakoupit zvýhodněnou vstupenku, která držitele opravňuje k opakovaným vstupům do všech prostor po celou dobu trvání výstav. 26. mezinárodní bienále grafického designu Brno probíhá od 19. června do 26. října.

Za upozornění také stojí propojení galerie s akcemi, které jsou pro Brno typické. Od 17. července do 27. července bude proto v přízemí Místodržitelského paláce vystavena motorka Karla Abraháma, motocyklového závodníka, který ve Valencii v roce 2010 jako třetí Čech v historii vyhrál závod GP, a to ve třídě Moto2. Motocykl zapůjčí Automotodrom Brno a. s. a bude k vidění zdarma po celou otevírací dobu galerie.

Veškeré informace o aktuálním dění i doprovodných programech se dozvíte na stránkách moravska-galerie.cz.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript