"Dnes mě kontaktovala prezidentská kancelář, že by se mnou chtěl hovořit pan prezident Klaus. Ten nám následně vyjádřil podporu. Řekl, že Slovanská epopej by měla zůstat v Moravském Krumlově a nestěhovat se do Prahy, která má dost jiných památek," sdělil detaily rozhovoru Jaroslav Mokrý.
Starosta si podle svých slov podpory prezidenta velice váží. "Je to pro nás velká motivace pokračovat v boji o zachování tohoto jedinečného díla v Moravském Krumlově," uvedl.
Klaus tímto krokem podle Mokrého potvrdil, že je ve svých názorech skutečně konzistentní. Přesvědčení, že Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova, totiž prezident veřejně vyjádřil již v listopadu roku 2007.
Mokrý si cení slov prezidenta, dodává však, že nyní bude klíčové, aby Moravský Krumlov ve svém úsilí nepolevil. "Budeme muset vyvíjet tlak na správní a legislativní řešení problému," uvedl.
Prezidentovo vyjádření oceňují i další moravští politici. "Stanovisko pana prezidenta Klause, který podpořil ponechání epopeje v Moravském Krumlově, je velkým povzbuzením pro všechny odpůrce stěhování Muchova díla do Prahy, která dle slov radního Pechy má za dva miliony korun připraven pouze pětiměsíční pronájem dvorany Veletržního paláce k vystavení celého díla. Názoru pana prezidenta Klause k epopeji si velmi vážím a oceňuji jej," konstatoval hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Ten zároveň vyzývá všechny politické subjekty, které kandidují v pražských komunálních volbách, aby ke stěhování Slovanské epopeje zaujaly jasný názor.
Epopej věnoval malíř Alfons Mucha v roce 1928 Praze, ale s podmínkou, že pro ni připraví důstojný prostor. To se dosud nestalo a epopej byla vystavená v zámku v Moravském Krumlově. V těchto dnech měla být převezena do pražského Veletržního paláce. Rada Hlavního města Prahy totiž rozhodla neprodloužit zápůjčku Slovanské epopeje Moravskému Krumlovu a zápůjčka vypršela 30. června 2010. Městský úřad v Moravském Krumlově však v pondělí rozhodl, že cyklus obrazů se nesmí stěhovat a zůstane na tamním zámku do té doby, než soud určí vlastníka uměleckého díla.
Dílo, které Mucha vytvářel 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.