Umístění: Kultura Muzea a výstavy Skvosty italské gotiky v Mikulově

Skvosty italské gotiky v Mikulově

V letošním roce se v Civici Musei di Udine v Itálii uskutečnila rozsáhlá prezentace gotického umění „Skvosty gotiky akvilejského patriarchátu“. Tato výstava, rozšířená o celou řadu předmětů z českých a moravských sbírek, je nyní díky spolupráci s Klubem Unesco v Akvileji a firmou HTS Novosedly, představena české veřejnosti v Regionálním muzeu v Mikulově v areálu zdejšího zámku.

Italská gotika

 

„Výstava je zcela výjimečná v kontextu celé republiky. Vystaveny jsou předměty naprosto výjimečné umělecké kvality, z nichž velká část je naší veřejnosti prezentována vůbec poprvé a v tomto rozsahu je neopakovatelná,“ říká Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulova a dodává, že jsou představeny jedny z nejvýznamnějších předmětů gotického uměleckého řemesla, zvláště relikviářů a jiných sakrálních předmětů.

„Podtitul výstavy „České země a Furlansko ve středověku“ odkazuje na spojitost mezi těmito zeměmi a Mikulov zde má pak význam víc než jen symbolický. Vždyť právě touto částí jižní Moravy procházela starobylá jantarová stezka, která spojovala Jadran s pobřežím Baltského moře. Byla nejen obchodní spojnicí, ale díky ní proudila celá řada kulturních a civilizačních impulsů mezi oblastmi, jež si byly vzdálené jak geograficky, tak i jazykově. Nejužší vazby mezi českými zeměmi a Furlanskem existovaly za panování Lucemburků. Bratr císaře Karla IV. se stal akvilejským patriarchou a významně se angažoval v místním politickém a kulturním životě. Ovšem vztahy nebyly jen na politické úrovni, ale i v rovině ekonomické, jak dokládá celá řada archeologických nálezů u nás, především pak benátského skla,“ vysvětluje Kubín historické souvislosti.

 

Italská gotika 2

 

„Bezesporu nejvzácnějším předmětem je obal evangelia svatého Marka, o kterém se věřilo, že je psáno jeho vlastní rukou. Právě Karel IV. získal část tohoto rukopisu do Prahy, kde je dnes uložen. Druhý fragment se nachází dodnes v Itálii.Výjimečný je i soubor středověkých rukopisů, textilií a fresek. České a moravské sbírky jsou zastoupeny tištěnými knihami benátského původu z 15. století, souborem benátského skla z Brna a Pražského hradu a dvěma mimořádně hodnotnými relikviáři z Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze,“ uzavírá Kubín.
Výstava potrvá do 13. září.  

(tof)
 

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci