Unikátní venuše z celé Evropy zamířily do Brna a představí se spolu s ostatními uměleckými předměty na výstavách Nejstarší umění střední Evropy a První zemědělci.
„Část ze zapůjčených exponátů nikdy v minulosti neopustila hranice svých domovských států a v ČR budou k vidění vůbec poprvé. V tomto rozsahu nebyla obdobná výstava ve střední Evropě nikdy realizována,“ komentuje výstavu Nejstarší umění střední Evropy vedoucí pisáreckého Pavilonu Anthropos Mgr. Petr Kostrhun.
„Samotný Ústav Anthropos Moravského zemského muzea i Archeologický ústav Brno vlastní významné kolekce uměleckých předmětů z období lovců mamutů i lovců sobů. Umělecké předměty ze sbírek Archeologického ústavu nebyly nikdy vystavovány a jsou veřejnosti zcela neznámé,“ uvádí dále Kostrhun.
„Mnohé předměty ze sbírek obou ústavů jsou světovými unikáty a dokládají vyspělost kultury mladého paleolitu na Moravě. Veřejnost bude mít poprvé možnost shlédnout umělecké poklady z dávných dob osídlení Moravy. Výstavu doplní i o obdobné umělecké předměty z Německa, Rakouska, Polska, Slovenska a Ukrajiny, aby byl prezentován výběr umění mladého paleolitu ze střední Evropy,“ dodává Kostrhun. Na výstavě se představí i nejslavnější rakouská, tzv. Willendorfská venuše, která vůbec poprvé opustí území Rakouska, a kromě ženských sošek a zvířecích plastik budou k vidění i rytiny lidských a zvířecích postav na kosti, mamutovině a břidličných ploténkách, staré 35 000 - 10 000 let.
Venuše z mladších období se zase představí v rámci výstavy První zemědělci – Život a smrt v mladší době kamenné, která se bude konat v Diettrichsteinském paláci.
Výstava Život a smrt v mladší době kamenné vznikla z iniciativy Mgr. Z. Čižmáře (Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i.) ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě a Moravským zemským muzeem.
„Výstava podává průřez dosavadními výsledky výzkumů a bádání o období mladší doby kamenné. Svým rozsahem, náplní a netradiční formou realizace je první svého druhu na Moravě. Nosným prvkem výstavy je dřevěná palisáda, která v neolitu vymezovala nejen hranice sídlištních areálů, ale byla i součástí kultovních okrsků, tzv. rondelů. Výstava se snaží navodit dojem dvojitého rondelu, přičemž vnitřní rondel se 4 vstupy tvoří prostor, kde se nachází pokladnice moravského neolitu. Je zde vystaveno množství originálů archeologických unikátů, především plastik z tohoto období. Těžištěm výstavy jsou obě světoznámé „venuše“ z Hlubokých Mašůvek (poprvé vystavené v Brně) a dutá plastika „Hedviky“ z Mašovic,“ uvádí PhDr. Alena Humpolová z Archeologického ústavu Brno.
„Expozici oživuje tematický film autora Ing. Špalka, který spojuje minulost s přítomností moravské archeologie neolitu, především kultury s moravskou malovanou keramikou. Nedílnou součástí výstavy je i obsáhlý katalog, obsahující nejen množství barevných fotografií, ale i fundované příspěvky špičkových odborníků na tuto problematiku na Moravě,“ dodává Humpolová.
„V části, nazvané Vedrovice, jsou veřejnosti předkládány výsledky zevrubné analýzy pohřebiště ve Vedrovicích, které patří k nejvýznamnějším evropských neolitickým lokalitám. Nahlédneme do každodenního života neolitických zemědělců, pokusíme se seznámit s dobovými technologiemi a pracovními postupy. Výsledky rozsáhlého mezinárodního projektu, zajišťovaná ve spolupráci Moravského zemského muzea a Univerzity v Sheffieldu, nám zase umožňují nahlédnout do životních osudů jednotlivých členů osady Vedrovice, které dnešního návštěvníka zarážejí svou osobní tragikou i dramatičností našich předchůdců. Můžeme doslova sledovat životní běh obyvatel vesnice, jejich způsob stravovaní, cestování, odívání a přátelských i nepřátelských kontaktů se sousedícími societami. Mnohdy máme pocit, že k jejich dokonalému poznání nám chybí už jen jediné, dozvědět se i jejich jména,“ dodává PhDr. Petr Šuléř z Moravského zemského muzea.
Výstava Nejstarší umění střední Evropy je zařazena do oficiálního doprovodného kulturního programu k předsednictví ČR Radě Evropské unie a otevřena od 8. dubna do 30. června 2009 v Pavilonu Anthropos v brněnských Pisárkách. Výstava Život a smrt v mladší době kamenné potrvá od 1. dubna 2009 do 10. října 2009.
Autor: Kryštof Turek