Umístění: Kultura Muzea a výstavy V Brně byla zahájena výstava o pronásledování církve komunisty

V Brně byla zahájena výstava o pronásledování církve komunisty

Brno, 1. června 2010 (MEDIAFAX) - Výstavu o pronásledování římskokatolické církve v Československu v letech 1948 – 1960, prezentovanou na podzim ve Strahovském klášteře a pak v Plzni, Českých Budějovicích a v Olomouci, lze vidět po celý červen v kostele sv. Jakuba v Brně.

vystava-cirkev250

 
Podle slov mluvčí biskupství Martiny Jandlové hovoří výstava k návštěvníkům v dějinných souvislostech s důrazem na jednotlivé lidské osudy. "Přibližuje hlavní rysy proticírkevního boje komunistického státu, mocenské nástroje i konkrétní metody užívané k likvidaci duchovního života společnosti, ale také způsoby, jak církev těmto tlakům čelila," řekla mluvčí.

Expozice připomíná nejen osudy významných osobností, například brněnského biskupa Karla Skoupého, ale i méně známá fakta ze života jednotlivých kněží, řeholníků, řádových sester a laiků, kteří se stali terčem komunistické perzekuce a patří k jedněm z prvních novodobých vězňů svědomí. Expozice se podle Jandlové zároveň dotýká "dopadu rozkladných represivních metod Státní bezpečnosti na církevní komunity, mezi něž rovněž patřilo získávání tajných spolupracovníků z kněžských řad".

Ačkoli se tato etapa novověkých českých dějin týkala velkého množství lidí a zanechala mnoho morálních a materiálních škod, veřejnost ji po roce 1990 podle biskupské mluvčí ještě komplexnějším způsobem nevyhodnotila a nedocenila. "Výstava tak mapuje bílá místa v našich novodobých dějinách, zveřejňuje dosud nepublikované dokumenty z českých archivů i soukromých sbírek a je využitelná i pro doplnění výuky dějepisu," upozornila mluvčí.

Záštitu nad výstavou, na jejíž přípravě se podílel tým archivářů, historiků a výtvarníků, převzal brněnský biskup Vojtěch Cikrle.


Jiří Nováček

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci