Umístění: Kultura Muzea a výstavy V Paláci šlechtičen představí sílu vulkánů na jedinečné výstavě

V Paláci šlechtičen představí sílu vulkánů na jedinečné výstavě

mzm brno vulkany tepny zemeBrno, 13. února 2015 - Na vlastní kůži zažít zemětřesení při mohutné erupci vulkánu. Zjistit, jak vypadají horniny z hlubin naší planety i pod mikroskopem a obdivovat krásu polodrahokamů vzniklých právě sopečnou činností. Nebo poznat nejstarší středoevropskou fosílii, kterou naši předkové považovali za důkaz biblické potopy světa. Nejen to čeká návštěvníky výstavy Vulkány – tepny Země, která až do září bude probíhat v Paláci šlechtičen v Brně na Kobližné ulici.

 

Výstava seznámí návštěvníky nejen s fenoménem vulkanismu na Zemi, ale zároveň také se sopečnou činností na území České republiky. „Téma vulkanismu je představeno především zážitkově. Návštěvníci stanou doslova uprostřed sopečného běsnění, pocítí pohyby zemské kůry na zemětřesné desce, speciální efekty je zavalí sopečným popelem a uslyší ohromující hluk živlu,“ uvedla Růžena Gregorová, autorka a kurátorka výstavy.

Návštěvníci také mohou nahlédnout do nádherného mikrosvěta sopečných hornin. Ve vitrínách vedle minerálů zazáří polodrahokamy a drahokamy pocházející ze sopečných hornin – acháty, ametysty či české granáty z oblasti Podkrkonoší. Na pomyslném vrcholu pyramidy stojí diamanty, z nichž jeden, tzv. dlažkovický, je jedním ze čtyř diamantů objevených na našem území.

mzm vulkany tepny zeme krystof turek

Součástí expozice je i malá ukázka paleontologických Pompejí. „Nevyčíslitelnou historickou hodnotu nejstarší evropské fosilie savce, tzv. hlodavec z Valče. Fosilie byla nalezena na konci 17. století na úpatí Doupovských hor. Během 18. století střídala majitele a stala se ozdobou kabinetů přírodnin saských sběratelů,“ doplnila Gregorová s tím, že tehdy byla vydávána za důkaz bájné biblické potopy světa.

V rámci expozice jsou připraveny i projekce záběrů erupcí vulkánů z celého světa. Návštěvníkům, kteří si rádi ověřují své znalosti, schopnosti a svou dovednost, budou k dispozici hravé geologické aktivity pro nejrůznější věkové kategorie, které zábavnou formou přiblíží a vysvětlí základní geologické pojmy jako vulkanismus, pohyby zemských desek a další. Výstavu bude doprovázet cyklus přednášek na téma vulkanismu s našimi předními geology.

(tof), foto: Kryštof Turek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci