Umístění: Kultura Muzea a výstavy Ve Znojmě na výstavě připomenou kouzlo starých plováren

Ve Znojmě na výstavě připomenou kouzlo starých plováren

plovarny znojmo vystavaZnojmo, 25. června 2018 – Od 29. června až do 2. září letošního roku budou mít návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře minoritského kláštera nevšední výstavu „Kouzlo starých plováren“. Výstava připomene městské a říční lázně, plovárny či přehrady a zároveň přiblíží dřívější trávení volného času, hygienické návyky, dobovou letní módu i například sportovní náčiní.

Na výstavě budou k vidění exponáty z největší a jedinečné sbírky oděvů, doplňků a plavek sběratelky Vlaďky Dobiášové z Prahy, nebudou chybět ani klobouky, brýle, plovací, sportovní nebo zábavní pomůcky a mnoho dalších exponátů, stejně jako dobové dokumenty, fotografie, pohlednice ze sbírky Karla Uhlíře nebo časopisy.

Výstava návštěvníky mimo jiné zavede i do dnes již zaniklého světa starých znojemských plováren. Petr Eckl, historik a kurátor této výstavy přibližuje historii znojemských plováren: „Nejstarší plovárna byla vybudována jako součást ženijní akademie zřízené v areálu bývalého louckého kláštera v roce 1851. Po jejím zániku byla přenesena na místo městské plovárny na levém břehu Dyje pod Hradištěm sv. Hypolita. Na protějším břehu byla zřízena městská vojenská plovárna, přestavěná a modernizovaná v letech 1910-11. K novému rozšíření a modernizaci plováren došlo koncem 20. let 20. století. Nové Městské říční lázně se staly velkou atrakcí nejen pro obyvatele Znojma a širokého okolí. Zajížděly sem autobusy a vlaky dokonce až z Prahy. Areál lázní prý patřil k nejkrásnějším v Evropě.“

Ve čtvrtek 12. července 2018 v 16.00 hodin můžete být součástí události, na které budete okouzleni dobou první republiky. Secesní kabaret aneb Rozmarné léto ve Znojmě na nádvoří minoritského kláštera vás seznámí s kulturou odívání té doby formou módní přehlídky - uvidíte plavky, oblečení i doplňky, a při poslechu swingu a jazzu si vychutnáte skleničku vína nebo míchaného drinku. Dress code ve stylu 20. let vítán!

V rámci klasického vstupného (50,- Kč) si v minoritském klášteře můžete před programem projít naše expozice a výstavy a v 16,00 hodin se uvidíme na Rajském nádvoří na módní přehlídce.

Akce Secesní kabaret aneb Rozmarné léto ve Znojmě je také pozvánkou na probíhající výstavy Jihomoravského muzea, které se k prvorepublikové době vztahují. Právě představená výstava Kouzlo starých plováren a další dvě, které můžete zhlédnout v Domě umění. Výstavu Zahrada naší minulosti, která představuje secesní keramiku z Vranovské Vsi a Šťastný život v secesi, umožňující návštěvníkům pohled do tehdejší bezstarostné měšťanské společnosti (od 3. července 2018).


Víno z blízka