Umístění: Kultura Muzea a výstavy Ve Znojmě na výstavě prozradí, jak šťastný život byl v secesi

Ve Znojmě na výstavě prozradí, jak šťastný život byl v secesi

Znojmo, 18. července 2018 – Jak prožít spokojený a šťastný život díky zaručeně platným, často humorným, sto let starým radám a návodům se (mimo jiné) dozvíte na výstavě „Šťastný život v secesi“, která potrvá až do 9. září 2018 ve výstavním sále Domu umění ve Znojmě. Těžiště této výstavy leží mezi lety 1895 a 1915, kdy již svět mocnářství nezadržitelně směřoval ke svému konci a vzniku samostatné republiky. Nový umělecký styl, spojený s příchodem nastupujícího století a očekáváním společenských změn i nových objevů, postupně poznamenal běžný život a lidskou činnost takřka ve všech oblastech.

secese stastny zivot v secesi znojmo

 

Výstava „Šťastný život v secesi“ návštěvníkům umožní pohled do secesní domácnosti začátku minulého století, s kuchyní a dnes již téměř neznámými přístroji a pomůckami šetřícími čas při vaření jídla, salónem určeným pro servírování kávy a čaje nebo pro četbu duševně obohacující literatury, jídelnou s velkou slavnostně prostřenou tabulí a připomínkou servírování, ložnicí s ručně vyšívanou výbavou či nočním prádlem a dětským koutem.

S obsahem výstavyblíže seznamuje Jaroslav Frecer, kurátor výstavy: „Připomeneme také rozdělení rolí v rodině, výchovu dětí, oslavu svátků a výjimečných dnů, po tehdy se rodící sport a zábavu všeho druhu, včetně literární satiry a kreslených vtipů.“

Na výstavě spatříte také originální, nadmíru elegantní a uhlazené šaty, slunečníky, klobouky, rukavičky, obuv, bižuterie a jiné zachované „původnosti“ pocházející ze soukromých sbírek Jana Marouška z Tábora a Zdeny Mudrákové ze Zlína.

Jak připomínají autoři výstavy Petr Lukas a Jan Maroušek: „Záměrem výstavy je připomenout myšlenku šťastného života a poradit „jak na něj“, nabídnout nikoliv pohled umělecko-historický, ale nahlédnout do běžných domácností secesní doby a objevit věci neobyčejně obyčejné, kořeněné dobovým humorem a společenskými konvencemi.“

Výstavu, která je určena především pro všechny romantiky a milovníky starých časů,můžete navštívit v Domě umění na Masarykově náměstí ve Znojmě od 3. července do 9. září 2018 ve výstavním sále v 1. patře v době od 9,00 do 17,00 hodin ve dnech úterý až sobota (polední pauza 11,30-12,00 hodin) a v neděle od 14,00 do 17,00 hodin.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci