Umístění: Kultura Muzea a výstavy Výstava Moderní Znojmo představí architekturu posledního století města

Výstava Moderní Znojmo představí architekturu posledního století města

Znojmo, 30. října 2021 – Co si vybavíte, když se řekne Znojmo? Rotundu, kostel sv. Mikuláše, křivolaké uličky a krásné výhledy do krajiny Podyjí? Ano, Znojmo je bezesporu krásné historické město s jedinečnou atmosférou, ale čas se tu nezastavil v 19. století. Čas běží. Historie i současnost se vepisuje – a to nejen do kroniky města, ale také do jeho ulic v historickém centru i mimo něj.

znojmo architektura dum

 

Nové stavby posledních sta let odrážejí a zároveň dokumentují obecný architektonický vývoj 20. století a prvních dekád století současného. Můžeme v nich číst tvary kubismu, funkcionalismu, brutalismu, neofunkcionalismu, technicismu, skulpturalismu. Čím blíže jsou kontextu historické zástavby, tím větší emoce vyvolávají. Čím větší časový odstup od nich máme, tím méně radikálně je hodnotíme.

Výstava s názvem Znojmo 1918–2020: architektonické proměny, nacházející se v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě až do 9. ledna příštího roku, dává nahlédnout do souvislostí urbanistického rozvoje města i výstavby jednotlivých budov. Každému návštěvníkovi dává možnost poznat vybrané zástupce moderní architektury ve věcném světle výstavních sálů a vybízí k dialogu.

Na výstavě jsou prezentovány regulační a územní plány od konce 19. století, modely současných i poválečných budov včetně projektů. Vůbec poprvé budou k vidění projekty na dostavbu radnice z těsně poválečných let, model tzv. nové nemocnice či zrestaurovaný nábytek vily Josefa Mareše. „Vlastní sbírkové předměty muzea se nám podařilo doplnit řadou zápůjček,“ upřesňuje kurátorka výstavy Monika Mažárová a dále vyjmenovává: „Na výstavě se tak potkávají půjčené modely současných budov, jako je například plovárna z Architektonické kanceláře Burian–Křivinka nebo Vinařství Lahofer od brněnských architektů Chybík a Krištof, s projekty z archivu Muzea města Brna.“

znojmo architektura dum moneta

Výstavu, podpořenou z dotace města Znojma, pak doplňuje také stejnojmenná publikace, která je výsledkem spolupráce odborných pracovníků znojemského muzea, pražské Galerie Jaroslava Fragnera, Národního památkového ústavu a místního architektonického studia ORA. Kniha díky dotaci Ministerstva kultury ČR shrnuje bádání autorského týmu a na 240 stranách přináší nejen celkový přehled architektonického a urbanistického vývoje, ale také výběr 77 staveb reprezentujících moderní tvář Znojma.

Znojmo od roku 1918 získalo stavby obdivované, respektované, znovuobjevené i zatracované. Zda se nám líbí či nikoliv, je dáno individuálním vkusem každého z nás. Výstava spolu s knihou však nabízí možnost seznámit se s jednotlivými příklady, okolnostmi jejich vzniku či autory a najít si spravedlivý postoj k neprávem opomíjené architektonické podobě Znojma – historického, současného i budoucího.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci