Umístění: Kultura Muzea a výstavy Výstava představí lidové obyčeje

Výstava představí lidové obyčeje

Víte, jak slavili nejrůznější svátky naši pradědečkové a prababičky? A co je to hrkadlo, k čemu slouží víchy a kdo je stárek? Pokud nevíte či máte jen matné tušení a zároveň byste si rádi rozšířili obzory o zvyklostech našich předků, tak právě pro vás je určena výstava Rok v lidových obyčejích a slavnostech, která je až do poloviny příštího roku otevřena v Paláci šlechtičen v Brně.

Lid.obyceje

 

„Výstava představí lidové obyčeje,  které provázejí nejrůznější slavnosti - ať už výroční nebo rodinné oslavy. A i když jsou velmi zajímavým tématem etnologického bádání, ve sbírkotvorné muzeologické činnosti tato oblast lidové tradice nestává příliš v popředí. Muzea se při tvorbě národopisných sbírek tomuto tématu věnují spíše okrajově. To ovšem neplatí pro Moravské zemské muzeum, kde – vedle pražského Národopisného muzea – vznikala významná sbírka obyčejových předmětů a to už ve dvacátých a třicátých letech 20.století,“ vysvětluje Eva Pánková z Moravského zemského muzea

„Základem výstavy „Rok v lidových obyčejích“ je kolekce obyčejových předmětů, jejichž prostřednictvím, specifickou mluvou muzejních exponátů, budou přiblíženy obyčeje kalendářního cyklu,“ podotýká Pánková a dodává, že všechny předměty jsou z depozitářů Etnografického ústavu a většina z nich je vystavena poprvé.  

Výstava je členěna tematicky na několik oddílů, které se věnují jednotlivým ročním obdobím. Sklonek léta a podzim připomenou obyčeje spjaté se sklizní úrody a se slavností posvícení a hodů, čas zimního slunovratu zase adventní a vánoční obyčeje. Předjaří s sebou nese tradice konce masopustu, do předvelikonočního období zase patří obchůzky děvčat s figurami smrtek a s ozdobenými májky. S Velikonocemi jsou pak spjaty obyčeje pálení jidášské figury, obchůzky se zvukovými nástroji, do jarního období patří také stavění májí a filipojakubské ohně, které dnes oživují figury čarodějnic. Pro čas svatodušních svátků jsou pro českou a moravskou tradici zase charakteristické obyčeje pořádání obřadních jízd králů.

Expozici doplňuje řada fotografií, která zobrazuje jak starší fázi obyčejové tradice, tak současnost. Výstava je otevřena do 29. května, vždy od úterý do soboty od 9.00 do 17.00. 

Lidov.obyceje


(tof)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci