Umístění: Kultura Muzea a výstavy Výstava Příběh renesanční židle

Výstava Příběh renesanční židle

Brno, 15. ledna 2010 - Mnohdy bez povšimnutí minou návštěvníci hradů a zámků či muzejních expozic běžnou součást nábytkového vybavení – židli. Zhruba v období renesance vznikl typ židle, jejíž konstrukční princip se pak po staletí při tvorbě tohoto kusu nábytku opakoval a je tomu tak dosud. PhDr. Karla Severina, jehož hlavní činností je práce jeho restaurátorské firmy, zaujala tato skutečnost už před dvaceti lety. Postupně shromažďoval informace, kde se nacházejí nejvýznamnější kusy tohoto typu židlí a hledal paralely v ikonografických pramenech, zejména na dobových rytinách, zobrazujících slohové interiéry, vybavené renesančními a barokními židlemi s vyřezávanými opěradly ze 16. – 17. století.

Renesance1

 

A našel jich desítky. Nejpočetnější skupinu tvoří židle z 19. století, ale našly se i kusy o sto a více let starší. A tak vznikl nápad ukázat tyto skvosty v souborné výstavě odborné i laické veřejnosti. Na výstavě návštěvníci uvidí židle ze šlechtického prostředí – z hradů a zámků ze všech koutů republiky (Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Národní muzeum Praha, Pražský hrad, Moravské zemské muzeum v Brně, Muzeum města Brna, Regionální muzeum Litomyšl, Státní zámek Telč, Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou), Státní zámek Hradec nad Moravicí, Státní hrad Šternberk, Hrad Pecka, Státní zámek Hrádek u Nechanic, Státní zámek Žleby, Státní hrad a zámek Rožmberk, Státní hrad Zvíkov, Státní zámek Rájec nad Svitavou), židle z lidového prostředí i židle vytvořené Dušanem Jurkovičem. Nejmladšími exponáty jsou židle akademického architekta Petra Fuchse, které ono renesanční tvarosloví inspirovalo k ryze současným kusům sedacího nábytku, a to jak v provedení, tak v materiálu. Reprodukce dobových vyobrazení umožní návštěvníkům vytvoření představy, jak vypadaly tyto židle v interiérech různých historických období.

Renesance


Galerie je otevřena ve středu od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu od 10 do 17 hodin. Výstavu je možno navštívit po předběžné telefonické domluvě (542 536 175) i v ostatní dny.

Komentované prohlídky s PhDr. Karlem Severinem
středa 10. února 2010 v 16 hodin
středa 3. března 2010 v 16 hodin

Hrajeme si v galerii:
v sobotu 6. února a v sobotu 6. března 2010 vždy od 14 hodin výtvarná dílna pro děti od 5 let

Vernisáž výstavy: 19. ledna 2010 v 17 hodin v Galerii Sklepení, nám. Svobody 8

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci