Umístění: Kultura Muzea a výstavy Výstava v hodonínském muzeu mapuje 400 let ražby habsburských mincí

Výstava v hodonínském muzeu mapuje 400 let ražby habsburských mincí

Hodonín 14. března 2013 – Až do poloviny května mohou návštěvníci Masarykova muzea v Hodoníně navštívit výstavu s názvem Mince Habsburských panovníků 1526-1918. Výstava chce ukázat jednotlivé ražby z Čech, Moravy a Slezska za bezmála 400 let, co našim zemím vládl rod Habsburků. O podrobnostech expozice informovala Michaela Zálešáková z Masarykova muzea.

mince

 

Výstava mapuje mince jednotlivých habsburských panovníků od císaře Ferdinanda I. až po císaře Karla I. Habsburského. Za bezmála 400 let vlády tohoto rodu u nás se rozvinula velmi slušná mincovní produkce, která zahrnuje nejen obyčejné ražby drobných nominálů, ale i ražby hodnotnějších tolarů a dukátů, s kterými běžní lidé nepřicházeli příliš do styku. Hlavním smyslem výstavy je prezentace jednotlivých druhů mincí daného období. Návštěvníci si tak budou moci udělat jasnější přehled ve vývoji mincovních technologií od počátku raného novověku až po počátek 20. století.

Prostor je dán také hospodářské situaci jednotlivých období. Návštěvník si ujasní, co kolik v minulosti stálo a kolik peněz si mohli naši předci získat výdělkem. Stranou nezůstane ani znehodnocení měny, ke kterému nedošlo pouze v novodobé historii roku 1953, ale již v roce 1623, okolo slezských nebo napoleonských válek. Připomenuta bude také měnová jednotka Koruna, která se v prostoru střední Evropy používá od doby císaře Františka Josefa I. Tehdy roku 1892 byla zavedena korunová měna, která jako jediná přetrvala až doposud pouze v České republice.

Dětem i dospělým nabízíme mimo jiné interaktivní doprovodné materiály, které dají možnost vyzkoušet si znalosti z dějepisu nebo starodávné kupecké počty. Nad výstavou převzal záštitu JCV arcivévoda Dr. Michael Salvátor Habsburk-Lotrink, který je profesionálním historikem a zabývá se dějinami císařské rodiny.

Výstava je otevřená do 12. května 2013.

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci