Umístění: Kultura Muzea a výstavy Výstava Zlato Inků v Brně přivítala padesátitisícího návštěvníka

Výstava Zlato Inků v Brně přivítala padesátitisícího návštěvníka

Brno, 26. dubna 2010 (MEDIAFAX) - Na výstavě Zlato Inků - 1000 let prokletí, která je od 20. listopadu 2009 k vidění v přízemí západního křídla hradu Špilberk v Brně, přivítali padesátitisícího návštěvníka. V pondělí o tom informoval mediální zástupce expozice Marek Turoň.

Zlato

 

"Zájemci o úžasnou i smutnou etapu národů na úpatí And a neblahou historii zlata ji mohou navštívit nejpozději do pátku 30. dubna 2010," upozornil Turoň na blížící se konec výstavy. Doplnil, že expozici poté odinstalují peruánští odborníci a zástupci Muzea Zlata v Limě, protože exponátů se nemůže dotýkat nikdo jiný.

Milovníci jihoamerického umění tak mají do pátku jednu z posledních příležitostí si unikátní pozůstatky civilizace Inků prohlédnout. "Evropský návštěvník přijde na dlouhá léta o možnost se s peruánským národním pokladem setkat. Přísná pravidla pro jeho zapůjčení to nedovolí a další destinací bude pravděpodobně Asie," doplnila kurátorka Markéta Křížová.

Pořadatelům výstavy se podařilo získat 90 originálních zlatých předmětů z Muzea zlata v peruánské Limě. Lidé tak mají ojedinělou možnost zhlédnout zlaté poháry, masky, šperky, hudební nástroje či repliku čtyřmetrového obelisku El Lanzón, které jsou součástí kulturního dědictví Peru.

Součástí expozice jsou také videoklipy, fotografie a především prostorové promítání laserovou 3D technologií. Výstava o andských národech se uskutečnila pouze na třech místech v Německu, kde sklidila podle pořadatele výstavy Thomase Hafermanna velký úspěch a navštívilo ji více než 150 tisíc lidí. Česká republika je druhou zemí, která organizuje výstavu tohoto formátu a jíž peruánské úřady včetně Národního kulturního institutu schválily zapůjčení národního pokladu.

Podle Křížové dávají exponáty návštěvníkům možnost nahlédnout do kultury předkolumbovských časů. Cílem výstavy je zachycení života a kultury andských národů a zejména slavných Inků před násilným dobytím Evropany.

Brněnská výstava měla původně trvat do konce února, kvůli zájmu návštěvníků se však organizátoři rozhodli pro její prodloužení do 30. dubna 2010. Poslední akcí v rámci doprovodného programu bude přednáška cestovatele Miroslava Stingla na téma zombie, woodoo a černí bohové Latinské Ameriky, která se uskuteční v úterý 27. dubna od 18 hodin v Gotickém sále hradu Špilberk. Zlatý poklad je pojištěn na 21 milionů dolarů.

(Michal Vanác)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci