Umístění: Kultura Ostatni Brno udělilo čestné občanství Kunderovi a lékaři Navrátilovi

Brno udělilo čestné občanství Kunderovi a lékaři Navrátilovi

Brno, 26. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Jedenáct vynikajících osobností vyznamenal v úterý večer brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) výroční cenou města Brna za rok 2009. Ve Sněmovním sále Nové radnice zároveň udělil spisovateli Milanu Kunderovi a in memoriam i kardiochirurgovi Janu Navrátilovi čestná občanství města.

Poslat na email

 

Výroční Ceny města Brna v úterý převzali kunsthistorička Jiřina Medková, publicistka Eva Šlapanská, jazzový trumpetista Jaromír Hnilička, herec a režisér František Derfler, básník Jiří Kuběna, malíř Petr Veselý, architekt Petr Uhlíř, chemik Jaroslav Janák a bývalý starosta francouzského Rennes Edmond Hervé. Dvě ocenění udělili zastupitelé in memoriam - za vzdělávání vyznamenali klavíristku Annu Kučerovou a za užité umění výtvarníka Dušana Ždímala.

Jedenáct nominací a dvě čestná občanství schválili brněnští zastupitelé na svém zasedání 8. prosince loňského roku. Vybírali přitom ze 73 navržených osobností.

Primátor Brna v úterý při slavnostním večeru zároveň poprvé v historii udělil dvě čestná občanství města najednou. Brněnský magistrát prestižní titul předává vždy jen jednou za čtyři roky jedné osobnosti, letos poprvé učinilo vedení města výjimku.

"Česko-francouzský spisovatel Milan Kundera získal prestižní poctu za celoživotní dílo," řekl agentuře Mediafax primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). Zároveň s ním čestné občanství obdržel in memoriam kardiochirurg Jan Navrátil. Ocenit ho na zasedání zastupitelstva navrhl starosta Brna Komína Karel Hledík (ODS) a se svým návrhem uspěl.

Speciální odborná komise vybírala z šesti kandidátů. Tři ze šesti navržených osobností byly aspiranty na čestné občanství in memoriam - lékař Jan Navrátil, legionář Bohuslav Všetička a hudební skladatel Alois Piňos. Ze živých osobností vybírala porota mezi válečným pilotem Emilem Bořkem, malířem Bohumilem Matalem a spisovatelem Milanem Kunderou, autorem slavného románu Nesnesitelná lehkost bytí.

"Milan Kundera je člověk, kterého si osobně mimořádně vážím. Vím, že už dříve několikrát odmítl významná ocenění, dokonce od evropských panovnických rodů. Nám ale poslal dopis, kde přímo potvrdil, že pokud ocenění dostane, rozhodně jej převezme,“ řekl Onderka.

Kundera si však v úterý do Brna pro čestné občanství osobně nepřijel. "Do rodné země se Milan Kundera nevrací. Cestování mu navíc komplikuje jeho zdravotní stav," vysvětlil Onderka. Literát proto podle jeho slov převezme titul ve Francii, z Brna mu jej tam osobně poveze právě primátor. "Do Paříže chci zajet někdy během dvou prvních únorových týdnů a cenu tam panu Kunderovi předám," dodal Onderka.

Světově proslulý spisovatel Milan Kundera, který loni oslavil osmdesáté narozeniny, se narodil v Brně. Po skončení studia začal na FAMU vyučovat světovou literaturu, nejprve jako asistent, od roku 1958 jako odborný asistent a od roku 1964 již jako docent. V roce 1948 vstoupil do komunistické strany, po dvou letech byl však vyloučen. Roku 1956 mu bylo členství obnoveno, ale v roce 1970 byl opět vyloučen. Od roku 1975 žije v emigraci ve Francii, kde zprvu vyučoval na univerzitě v Rennes a později v Paříži. Po vydání knihy Kniha smíchu a zapomnění v roce 1978, mu bylo v roce 1979 československé občanství odebráno. V roce 1981 získal občanství francouzské.

Kardiochirurg Jan Navrátil by se v roce 2009 dožil sta let. Stál u zrodu proslulé a celosvětově uznávané brněnské kardiochirurgie. V roce 1956 provedl v Nemocnici u svaté Anny jako první v tehdejším Československu operaci na otevřeném srdci v hlubokém podchlazení. Jako první v zemi také operoval s využitím mimotělního krevního oběhu. Navrátilův tým také poprvé v Československu voperoval pacientovi umělou srdeční chlopeň.

 

Jiří Nováček

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci