„Prezident Masaryk byl jedním z prvních, kdo si v začátcích rozhlasového vysílání v Československu pořídil vlastní rádiový přijímač. Převzal ho jako dárek ke svým pětasedmdesátým narozeninám v roce 1925, tedy jen dva roky poté, co se začalo pravidelně vysílat,“ říká ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček a dodává, že tento téměř sto let starý přístroj, s rozměry 94 x 51 x 114 centimetrů je i po několika úpravách ve velmi zachovalém stavu.
Na svou dobu to byl přijímač s moderní výbavou, který vyrobily Vojenské telegrafní dílny v Praze. Rádio má dva vlnové rozsahy, osm elektronek a je zabudováno do skříně z leštěného dřeva. Konstrukčně byl řešen jako superheterodyn, jehož princip je používán do současnosti. Vlastní přijímač je v levém horním rohu a veškeré stínící kryty jsou z leštěné mědi. Pod horní deskou je umístěný elektrický gramofon a v dolní části je úložný prostor na gramofonové desky.
V průběhu let byla na radiopřijímači provedena řada změn; při modernizaci byly pozměněny ovládací prvky a původní elektromagnetický reproduktor byl nahrazen reproduktorem modernějším, pracujícím na elektrodynamickém principu. Z popsaných úprav je patrné, že toto rádio Masaryk používal ve svém každodenním životě.
„Prezident Masaryk se velice zajímal o technické pokroky a vynálezy, kterými se rád obklopoval a využíval je. V našich sbírkách máme další unikát spjatý s Masarykem. Jde o luxusní dvanáctiválec Tatra 80 Landaulet, který prezident používal ke svým cestám,“ dodává závěrem ředitel Kubíček.