Umístění: Kultura Ostatni Moravský Krumlov zahajuje rekonstrukci zámku

Moravský Krumlov zahajuje rekonstrukci zámku

rekonstrukce plan zamekMoravský Krumlov, 22. července 2019 – Zámek v Moravském Krumlově čeká rekonstrukce. Slavnostní zahájení prací se uskuteční ve čtvrtek 25. července v 10 hod za účasti ministryně financí Aleny Schillerové a zástupců Jihomoravského kraje, náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Jana Vituly, radní Taťány Malé, radního Tomáše Soukala a krajského zastupitele Jana Grolicha. „Zaměříme se na opravy jižního křídla zámku a větší části arkádového nádvoří. Součástí prací bude také řešení havarijního stavu jednotlivých stavebních konstrukcí a obnovení inženýrských sítí,“ přibližuje starosta města Tomáš Třetina. Projekt počítá s kompletní rekonstrukcí interiérů i exteriérů všech podlaží jižního křídla zámku. Oprav se dočká také zámecká věž, která je dominantou zámku. Stavebníci opraví také parter zámeckého parku.

Moravskokrumlovský zámek je výjimečný tím, že arkády se nachází na třech stranách nádvoří (severní, západní a jižní) a také tím, že jsou umístěny ve všech patrech zámku a nejsou pozdějšími úpravami dotčeny.

Stavební práce, které zaberou dva roky, bude provádět Společnost pro rekonstrukci zámku Moravský Krumlov; společníci ARCHATT PAMÁTKY spol. s r.o., Třebíč a OSP spol. s r.o., Moravský Krumlov. Náklady dosáhnou částky 120 milionů korun. Město Moravský Krumlov bylo úspěšné v žádosti o dotaci z operačního programu IROP, kde získalo necelých devadesát pět milionů korun. Podíl města vychází na jedenáct milionů korun. „Nemusíme si půjčovat, s touto investicí jsme počítali. Rozprostřeme ji do třech let. Díky tomu jsme jako město schopni pokrýt i další investiční akce,“ potvrzuje starosta. Další část bude hrazena ze státního rozpočtu.

Nové informační centrum, zpřístupněná věž a prostory pro výstavy
V zrekonstruovaných prostorách zámku vznikne nové informační centrum, které bude přesunuto ze stávajícího domu na náměstí T.G. Masaryka. Další prostory budou využity pro pořádání kulturních a společenských akcí. „Plánujeme také zpřístupnění zámecké věže. Z jejího ochozu je úchvatný výhled na město a široké okolí. Pro turisty to bude velmi lákavé místo,“ říká starosta Tomáš Třetina.

Dlouhodobá spolupráce města s Muzeem Kampa, Johnem Muchou a také Ústavem pro studium totalitních režimů bude i nadále pokračovat. Krumlovští chtějí vybudovat v zámku Muchovo centrum a také interaktivní expozice připomínající dějiny 20. století. „Uvažujeme také o tom, že by zde mohlo být Informační centrum jaderné energetiky v souvislosti s plánovanou výstavbou nových jaderných bloků v nedalekých Dukovanech,“ míní starosta Tomáš Třetina.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci