Umístění: Kultura Ostatni Muzea a kostely lákají na noční prohlídku

Muzea a kostely lákají na noční prohlídku

DSC_0175-2Brno, 20. května 2010 - Jedinečnou možnost navštívit jihomoravská muzea či brněnské kostely v netradiční noční hodiny budou mít lidé na přelomu května a června. V tuto dobu totiž bude probíhat Festival muzejních nocí a 28. května se uskuteční také brněnská Noc kostelů.
„Úspěch Festival muzejních nocí je mimořádný a každý rok se k němu připojuje stále více měst a institucí. V rozmezí cca čtyř týdnů, na přelomu května a června, muzea v České republice na jednu noc zdarma otevírají návštěvníkům své výstavy a expozice v netradiční noční dobu s nabídkou množství rozličných pořadů," vysvětluje Anna Komárková, výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií s tím, že festival je ojedinělá akce a kulturní a společenský fenomén, který nemá v Evropě obdoby.

Myšlenka festivalu je přitom velmi jednoduchá. „Muzea a galerie ve spolupráci s dalšími institucemi v daném městě zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou svým návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné - volným vstupem počínaje a speciálními programy konče. Koncerty, divadelní a taneční představení, performance, ukázky řemesel, ochutnávky dobových jídel, soutěže a kvízy pro děti i dospělé, přednášky, besedy s vystavujícími autory, komentované prohlídky v dobových kostýmech, prezentace běžně nevystavených exponátů a mnohá další nezvyklá setkání nabízejí na přelomu května a června v netradiční noční dobu muzea a galerie napříč Českou republikou, dodává Komárková.

motiv_NK2010

Nejen možnost navštívit zdarma v průběhu několika týdnů jihomoravská muzea, ale také možnost noční prohlídky řady brněnských kostelů budou mít všichni den 28. května – tento den se totiž v Brně uskuteční Noc kostelů.

„Projekt Noc kostelů, která svým rozsahem zatím neměla v ČR obdobu, nabídl široké veřejnosti poprvé na jaře roku 2009 možnost navštívit kostely v centru Brna a některých dalších míst brněnské diecéze, poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také seznámit se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, setkání nebo zážitku,“ říká Martina Jandlová z brněnského biskupství s tím, že tuto možnost využilo v jediný den přes devadesát tisíc návštěvníků.

147_4748-2
Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně.

„Pro návštěvníky bude vytvořen průvodce s podrobným programem jednotlivých kostelů, k dispozici budou také další informační materiály včetně map nebo informačních letáků o kostelích. Každý zájemce si může sestavit vlastní program. Zajímá-li někoho jen poznávací část, může si vybrat, pro jiného je zajímavá zase třeba část hudebních vystoupení či divadelních představení,“ upozorňuje Jandlová s tím, že v současné chvíli připravuje program Noci kostelů v brněnské diecézi již 70 kostelů, klášterů a modliteben, které chtějí představit nejen své interiéry, ale umožnit návštěvníkům nahlédnout i "za oponu".

„Pokud by mohly hovořit ohlasy loňských návštěvníků, všichni byli rádi, že prožili noc plnou nových zážitků, zkušeností a  dojmů. Neodradily je ani fronty,  které museli na řadě míst vystát, aby mohli nahlédnout do jindy uzavřených prostor. Velký zájem byl nejen o výstupy na věže a návštěvy krypt, ale také o koncerty, netradiční programy a setkání. Zástupy návštěvníků trpělivě vyčkávaly na vstup do těchto prostor,“ uzavírá Jandlová.  

Záštitu nad akcí převzal Vojtěch Cikrle, biskup brněnský, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor města Brna Roman Onderka.

Více na www.nockostelu.cz a www.brnenskamuzejninoc.cz.

(tof, foto: Kryštof Turek, Aleš Vítek)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci