Moravský Krumlov, 30. června 2015 - Zámek v Moravském Krumlově znovu ožije uměním. V sobotu 4. července zde bude slavnostně otevřena expozice s díly ze sbírky Jana a Medy Mládkových. Ve výběru více než šedesáti prací najdou návštěvníci díla od významných představitelů českého či středoevropského umění 2. poloviny 20. století, jako jsou plastiky Pavla Kolíbala, skleněné sloupy René Roubíčka, plátna Jiřího Sopka, Otakara Slavíka a Jiřího Davida, pozoruhodné látkové koláže Adrieny Šimotové či velkoformátového obrazu Theodora Pištěka, který se zároveň stal ikonou celé expozice. Současně proběhne zahájení výstavy malíře Zdeňka Buriana, pořádané ve spolupráci s Retro Gallery.
Otevření expozice proběhne za osobní účasti Medy Mládkové a součástí programu bude i její autogramiáda. Vystaveny zde budou desítky obrazů a soch - nejcennější díla ze sbírek Jana a Medy Mládkových. Díky expozici tvorby českých autorů 2. poloviny 20. století se má Moravský Krumlov opět stát turisticky atraktivním cílem.
Meda Mládková si zámek v Moravském Krumlově sama vybrala, když hledala prostory, kde by mohla vystavovat množství uměleckých děl ze svých depozitářů. Zámek, který si zvolila především kvůli velkým a rozlehlým výstavním prostorám, navštívila už minulý rok, aby si jej prohlédla a určila podmínky pro umístění expozice, především dodržení optimální vlhkosti a teploty, se kterými se museli provozovatelé výstavy vypořádat kvůli ochraně cenných obrazů. Město Moravský Krumlov muselo také zapůjčená umělecká díla pojistit.
Doposud jediným místem, kde bylo možné sbírku manželů Mládkových prohlédnout, bylo pražské Museum Kampa, které Meda Mládková s manželem Janem založila v roce 2003. Otevření expozice v Moravském Krumlově bude další příležitostí pro veřejnost shlédnout cenná díla českých autorů.
„Těší mě, že naše umění můžeme vystavit na takovém krásném místě a přeji si, aby ji navštívilo hodně lidí. A přeji si také, aby pak přijeli i k nám do Prahy“, řekla Meda Mládková, zakladatelka Musea Kampa.
Theodor Pištěk, Rodinný portrét, 1976, olej na platně, 220 x 300 cm
Znovu tak najdou využití prostory po Slovanské epopeji, která byla na zámku v Moravském Krumlově vystavována po půl století. Před čtyřmi lety ale restaurátoři slavný soubor dvaceti obřích pláten malíře Alfonse Muchy odvezli do Prahy aniž by pro ně měli vhodné prostory. Později byla Slovanská epopej vystavována v prostorách Veletržního paláce, ale v současné době není z provozních důvodů veřejnosti přístupná.
Stálá expozice s díly ze sbírky Jana a Medy Mládkových bude na zámku v Moravském Krumlově otevřena od 5. července do 31. října 2015.
Otevírací hodiny expozice jsou ve dnech úterý až neděle od 10.00 do 12.30 a od 13.00 do 17.00.
Přes zimu bude expozice uzavřena, ale na jaře znovu otevře. Expozice se přitom bude každý rok mírně obměňovat a bude v Moravském Krumlově ke zhlédnutí minimálně do konce roku 2017.

Jiří Pospíšil
„Jsem rád, že se Museu Kampa podařilo najít další objekt, kde může být tato jedinečná sbírka vystavena. Sbírka manželů Mládkových je natolik rozsáhlá, že ji nelze jako celek v prostorách pražského Musea Kampa vystavit. Věřím, že možnost prohlédnout si díla této jedinečné sbírky v prostorách krásného renesančního zámku v Moravském Krumlově jistě ocení nejen domácí návštěvníci, ale i zahraniční turisté, kteří na jižní Moravu zavítají,“ uvedl Jiří Pospíšil, člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.
Dr. Meda Mládková je sběratelkou a mecenáškou umění, je zakladatelkou Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa. Byla manželkou již zesnulého ekonoma Jana Viktora Mládka. Od roku 1948 žila v exilu ve Švýcarsku, Francii a USA, ale udržovala kontakty se zdejší výtvarnou scénou a po roce 1989 se vrátila do Československa. V Paříži se věnovala studiu dějin umění. Založila první československé exilové nakladatelství – Edition Sokolova.
V roce 1956 se seznámila s Františkem Kupkou, jedním z prvních českých abstraktních malířů, kterého Mládková pomohla světu objevit. Pro Medu Mládkovou znamenaly Kupkovy obrazy zásadní zlom v tom jak do té doby vnímala moderní umění a umínila si, že jeho dílo bude propagovat. Během let se jí podařilo shromáždit největší soukromou sbírku Kupkových děl na světě. Sbírka Mládkové zahrnuje také středoevropské moderní umění, mimo jiné práce Jiřího Koláře, Karla Malicha, Stanislava Kolíbala nebo Karla Nepraše.
Expozice v Moravském Krumlově je rozdělena do několika celků, které ukazují šíři a bohatost českého umění 2. poloviny 20. století. Imaginativní poloha, zvlášť silně přítomná v českém umění a projevující se i v zdánlivě neosobním minimalismu, je patrná v dílech úvodního sálu, kde jsou vystaveny práce Evy Kmentové, Zbyňka Sekala, Theodora Pištěka, Stanislava Kolíbala, Karla Malicha a dalších. Na něj navazuje sál věnovaný umění geometrie a konstruktivismu, mezi klíčové autory patří Zdeněk Sýkora, Radek Kratina, Hugo Demartini či Jiřího Hilmara. Další zámecká místnost představuje práci s barvou (a nebarvou, pokud připustíme, že bílá je absence barvy), jak se objevila ve středoevropském umění v 80. a 90. letech – místnosti vévodí skleněná instalace Vladimíra Kopeckého a doprovázejí ji plátna Jiřího Davida, Jiřího Kovandy a Václava Stratila – bílé reliéfy maďarského geometristy György Jovánovicse jim vytváří zajímavý protiklad. Závěrečná taneční sál představuje několik menších tématických okruhů – nová figurace a česká groteska je zastoupena díly Karla Nepraše či Jiřího Načeradského, angažované umění Aleš Veselý či slovenský Jozef Jankovič, postmoderní malbu práce Otakara Slavíka a Viktora Pivovarova, krásnými kolážemi jsou zastoupeni Adriena Šimotová a Jiří Kolář, jeden z nejslavnějších českých autorů 20. století vůbec.
Vybraná díla, která budou k vidění na výstavě v Moravském Krumlově
(foto: Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových)

Magdalena Abakanowicz
Figury, 70. léta, tvrzená pytlovina, laminát

Eva Kmentová
Ruce, 1968, sádrový reliéf na dřevěné desce

Karel Malich
Černý mrak, 1973, železný drát, hliník, syntetickké barvy

Otakar Slavík
Figura, 1986-1987, olej na plátně

Zdeněk Sýkora
Bíločerná struktura, 1965, olej na plátně
Lukáš Grásgruber
Zdroje: ČT, Wikipedie, MěksMK (H. Musilová)