Umístění: Kultura Ostatni Nejlépe opravenou památkou na jižní Moravě je klášter Louka u Znojma

Nejlépe opravenou památkou na jižní Moravě je klášter Louka u Znojma

Znojmo, 3. května 2022 - Soutěž o nejlépe opravenou památku zná své vítěze. První místo v kategorii velké stavby získal Premonstrátský klášter Louka u Znojma, mezi díly výtvarného umění vyhrál rumpál na hradě Boskovice a kategorii drobné stavby ovládla poklona se sochou sv. Jana Nepomuckého v Pustiměři. V SMS hlasování o cenu veřejnosti, které skončilo 31. března, zvítězil kostel sv. Jakuba Většího ve Vratěníně. Získal 1640 hlasů a odměnu 60 tisíc korun. Své oblíbené památky podpořili lidé celkem 5342 odeslanými zprávami.

loucky klaster znojmo foto jmk

 

Titulem „Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji“ se nově může pyšnit etnografka a odbornice na lidovou architekturu Věra Kovářů a designér Michael Pavlovský. „Tyto osobnosti se dlouhodobě, obětavě a na vysoké úrovni věnují péči o kulturní památky a jejich propagaci na území Jihomoravského kraje. Moc si jejich úsilí vážíme a děkujeme, že pomáhají zachovat vzácné odkazy minulosti budoucím generacím,“ prohlásil náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl. Oba obdrží dar 25 tisíc korun.

Soutěž se letos koná už po patnácté. Jejím smyslem je motivace vlastníků kulturních památek k jejich příkladné obnově a propagace jihomoravských památek veřejnosti. Slavnostní vyhlášení výsledků by se mělo odehrát na přelomu května a června.

Oceněné vítězné stavby a výše odměny:

Velké stavby

  1. Premonstrátský klášter Louka u Znojma (150 tisíc korun)
  2. Bývalá Česká banka Union, Beethovenova 4, Brno (100 tisíc korun)

Díla výtvarného umění

  1. Rumpál na hradě Boskovice (70 tisíc korun)
  2. Nástropní výmalba na zámku v Moravském Krumlově (40 tisíc korun)

Drobné stavby

  1. Poklona se sochou sv. Jana Nepomuckého v Pustiměři (40 tisíc korun)
  2. Boží muka v Hustopečích (20 tisíc korun)

Zdroj a foto: JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci