Umístění: Kultura Ostatni Nekonečná rekonstrukce: Loucký klášter získá další nová okna za 3,8 milionu

Nekonečná rekonstrukce: Loucký klášter získá další nová okna za 3,8 milionu

loucky klaster znojmoZnojmo, 29. dubna 2020 – V pořadí již šestou etapu výměny oken ve významné znojemské památce – Louckém klášteře – schválili znojemští radní. Pracovat se bude opět na východní fasádě barokního konventu, kde na výměnu čeká posledních 38 oken. Všechny repliky oken, jejich materiál, barevnost i tvarosloví vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Okna jsou kastlová s otevíráním dovnitř a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti. Venkovní parapety budou řešeny štukatérsky v rámci budoucích oprav fasád.

Do výměny 38 oken město letos investuje téměř 3,8 milionu korun. Stejně jako v předchozích letech bude město žádat o finanční podporu Ministerstvo kultury, a to z Programu záchrany architektonického dědictví.

Na výměně oken v Louckém klášteře se postupně pracuje od roku 2016. Od té doby se repasovalo 152 oken. Jen na novém konventu Louckého kláštera je cca 450 oken.

Areál Louckého kláštera, který byl v roce 2017 prohlášen za národní kulturní památku, je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě. Město Znojmo je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy jej na město bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let. Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu.

Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu. Investice putovaly například do bývalé jízdárny nebo do oprav fasády bývalé konírny. Od roku 2016 se po etapách pracuje na výměně oken. Areál Louckého kláštera je v současné době využíván zejména v suterénní části nového konventu, v objektu jízdárny a kladiva, a to společností Znovín Znojmo, která zde provozuje aktivity zaměřené na vinařství.

Foto: Město Znojmo


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci