Umístění: Kultura Ostatni Restaurování v synagoze skončilo, Vyškovu pomohly dotace

Restaurování v synagoze skončilo, Vyškovu pomohly dotace

Vyškov, 14. listopadu 2023 - Letošek patřil dokončení restaurování dekorativní výmalby stěn v interiéru bývalé synagogy na Masarykově náměstí. Celková obnova vyškovské synagogy ale probíhá už poslední tři roky, přičemž na podzim skončila poslední část její obnovy. Třetí a poslední etapa stála 1,4 miliony korun. Zásadně pomohla dotace 880 tisíců korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. V příštím roce ještě dojde k výmalbě čelní stěny kůru. Ta už není součástí restaurování.

synagoga vyskov

 

Poté, co byl objekt bývalé synagogy z podnětu města coby vlastníka prohlášen Ministerstvem kultury České republiky v roce 2019 za kulturní památku, mohlo se přistoupit za významného dotačního přispění k celkové obnově. V letech 2020 a 2021 se povedla oprava krovu, výměna střešní krytiny a klempířských prvků i oprava stropu v interiéru objektu. V souvislosti s interiérovými zásahy proběhl průzkum nátěrových a omítkových vrstev, který prokázal dekorativní výmalbu na stěnách. Započala tak pečlivá práce restaurátorů.

„První etapa, která proběhla v roce 2021 spočívala v odstranění novodobých nátěrových a omítkových vrstev, v konzervaci původní vrstvy dekorativní výmalby a přípravě povrchu pro restaurování výmalby na severní a východní stěně. Stála 330 tisíc korun, z čehož 245 tisíc korun zaplatila dotace,“ uvedl místostarosta Vyškova Roman Celý (KDU-ČSL).

„Příprav povrchu se dočkaly zbývající západní a jižní stěna. V roce 2022 jsme se postarali o restaurování iluzivní výmalby na severní stěně interiéru. Druhá etapa si vyžádala náklady přesahující 1,2 milionu korun, přičemž 665 tisíc město použilo z dotačního titulu. Město tedy za první dvě etapy zaplatilo díky dotacím zhruba jen 577 tisíc, u závěrečné etapy se pak bavíme o 520 tisících,“

Finální třetí etapa spočívala v odstranění novodobých nátěrových a omítkových vrstev a v restaurování iluzivní výmalby na východní stěně, včetně ostění kruhového okna, a také na jižní a na západní stěně interiéru.

„Potřebná byla kontinuita v provádění dílčích restaurátorských prací. Synagoga už několikrát posloužila ke koncertním setkáním. Restaurování proběhlo ve velmi vysoké kvalitě a výsledek zcela jistě přispěje ke zatraktivnění vyškovské památky,“ uzavřel Celý.

Foto: archiv města Vyškova


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci