Umístění: Kultura Ostatni Soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje startuje

Soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje startuje

Brno, 12. března 2024 - Lidé opět mohou podpořit zajímavé rekonstrukce historických památek v jejich okolí. SMS hlasování v soutěži Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje 2023 právě odstartovalo. Své hlasy mohou zájemci posílat do 31. března 2024.

pamatka rekonstrukce

 

Cenu veřejnosti vyhraje ta památka, která získá nejvíce SMS zpráv ze všech soutěžících památek bez ohledu na to, do jaké soutěžní kategorie je příslušná památka zařazena. Odborná komise pak rozhodne o dalších vítězích ve třech kategoriích – velké stavby, díla výtvarného umění a drobné stavby. Vybírat bude z 31 přihlášených památek. Mezi vítěze kraj rozdělí 530 tisíc korun, držitel Ceny veřejnosti si odnese 60 tisíc korun.

„Vážíme si pečlivé práce všech majitelů kulturních staveb, kteří o tyto památky pečují a starají se o kulturní dědictví na území jižní Moravy. Je to časově a finančně náročná práce. Speciální kategorie otevírá prostor i veřejnosti, aby mohla dát hlas své oblíbené památce nebo ocenit majitele, který se zasloužil o největší proměnu dané stavby,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast kultury František Lukl.

Soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku vyhlásil kraj už posedmnácté. Jejím smyslem je motivovat vlastníky kulturních památek k jejich obnově a propagaci jihomoravských památek. Soutěžní komise může také udělit zvláštní cenu pro kulturní památku, která ji zvláštním způsobem zaujme. Porotci mohou vybrat i osobnost, která vykazuje hluboký a trvalý zájem, vytrvalost a obětavost ve vztahu k péči o památky. Té pak udělí titul Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny na přelomu května a června. Přehled soutěžních památek s instrukcemi k hlasování najdou zájemci na krajských webových stránkách.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci