Umístění: Kultura Ostatni Startuje soutěž o nejlépe opravené jihomoravské památky, na vítěze čeká 150 tisíc Kč

Startuje soutěž o nejlépe opravené jihomoravské památky, na vítěze čeká 150 tisíc Kč

Brno, 12. ledna 2023 - Majitelé kulturních památek se můžou i letos zapojit do soutěže „Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2022“. Zahájení šestnáctého ročníku vyhlásili jihomoravští radní. „Máme kolem sebe spoustu kulturních pokladů a mám radost, že je mezi námi tolik nadšenců, kteří se o ně starají, abychom se jimi mohli pyšnit i v budoucnu. Fandím všem, kteří se do těchto často složitých renovací pouštějí. Ocenění je alespoň malou odměnou za jejich úsilí,“ podotkl náměstek hejtmana pro oblast kultury František Lukl.

stara pamatka

 

Vlastníci oceněných památek získají za jejich renovaci až 150 tisíc korun. O pořadí rozhodne odborná komise soutěže a udělovat se bude také Cena veřejnosti s finančním darem ve výši 60 tisíc korun. Zájemci mohou podávat přihlášky do 3. února 2023.

Soutěž má čtyři hlavní kategorie:

  • První jsou velké stavby – hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze či hospodářské dvory.
  • Druhou pak díla výtvarného umění (obrazy, sochy, nástěnné malby…), při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování.
  • Třetí kategorii tvoří drobné stavby (malé kapličky, boží muka..).
  • Poslední, čtvrtou kategorií, je Cena veřejnosti, jejíž vítěz vzejde z veřejného SMS hlasování v termínu od 13. do 31. března 2023. Toto ocenění bude uděleno té památce, která získá nejvíce SMS hlasů ze všech soutěžících bez ohledu na to, do jaké kategorie se řadí.

Návrh a pořadí na udělení cen ve výše uvedených kategoriích doporučí orgánům Jihomoravského kraje odborná komise soutěže složená ze zástupců Jihomoravského kraje i odborníků zabývajících se problematikou památkové péče.

Účastníkem soutěže mohou být vlastníci kulturních památek nacházejících se v Jihomoravském kraji zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, jejichž obnova byla dokončena v roce 2022. Za nemovité kulturní památky jsou i nadále pro účely soutěže považovány tzv. pozdě zapsané památky, které byly na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu č.j. 5 As 157/2019 – 27 ze dne 13.11.2020 vyjmuty z Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Veškeré další informace k soutěži a její pravidla naleznete na webových stránkách Jihomoravského kraje.

Zdroj: JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci