Umístění: Kultura Ostatni Vyberte Nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje 2010

Vyberte Nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje 2010

Svycarna-Moravsky-krasBrno, 7. března 2011 - Fara v Komořanech, zámeček s hospodářským statkem v Tvořihrázi, pozdněbarokní dům ve Znojmě či unikátní Stříbrný oltář na Starém Brně – to je jen několik příkladů kulturních památek z jižní Moravy, které v minulém roce prošly úspěšnou rekonstrukcí. A právě tyto a mnohé další památky byly nominovány do soutěže o Nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje roku 2010.   

„Množství návrhů i rozsah provedených prací a mnohdy záchrana kulturních hodnot svědčí o tom, že vlastníci mnoha kulturních památek na ně nezapomněli ani v době krize. V tom, věřím, že budou příkladem i pro další památkové objekty a jejich majitele,“ říká Tomáš Drobný, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu JMK s tím, že nyní může veřejnost hlasovat o tom, které z nich se umístí na medailových příčkách.  

Soutěž probíhá ve třech kategoriích – v první kategorii se utkají velké stavby, ve druhé díla výtvarného umění, při jejichž metodě bylo uplatněno restaurování, a třetí kategorie bude patřit drobným stavbám. Umístění na stupních vítězů přitom pro majitele památek znamená významnou finanční podporu. První místo v 1. kategorii je totiž honorováno 150 tisíci Kč, druhé 50 tisíci Kč, stejně jako 1. místo ve druhé a třetí kategorii.

„Hlasování bude probíhat formou SMS, telefonní čísla budou uvedena u každé památky včetně návodu, jak postupovat při hlasování. Každé památce bude možné přidělit z jednoho telefonního čísla jen jeden hlas,“ dodává Drobný s tím, že hlasovat je možné až do 31. března. Cena za jednou soutěžní SMS činí tři koruny, vyhlášení soutěže pak proběhne v květnu.  

Ve třetím ročníku v loňském roce soutěžilo 30 památek a lidé poslali celkem 10 700 hlasů.  
V kategorii velké stavby zvítězila železárna Stará huť, objekt „Švýcárna“ u Adamova, v kategorii díla výtvarného umění socha sv. Jana Nepomuckého v Jedovnicích a v kategorii drobné stavby kaple sv. Michala v Ladné na Břeclavsku. Více informací o soutěži, stejně jako přehled nominovaných památek, naleznete na www.kr-jihomoravsky.cz v sekci kultura a památky.

Stribrny-oltar-stare-brno

Kryštof Turek, foto: Roman Fiša a Kryštof Turek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci