Pamětní deska je na hřbitově od úterý. "Původně měla deska ozdobit síň až v době, kdy bude opravená. Muzeum se ale spolu s radnicí rozhodlo vzpomenout na zesnulé obyvatele města už letos," dělila Windová.
Desku před několika lety muzeu věnoval břeclavský rodák Hanuš Wiegl. "Při příležitosti odhalení pamětní desky jsme se sešli v den, kdy si připomínáme druhé výročí úmrtí Hanuše Wiegla. Navíc je to 70 let od prvních transportů Židů do vyhlazovacích táborů. Po nich zbyla prázdná místa, domy, hřbitovy, o které se nikdo nestaral," uvedl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD).
Ten vyzval občany žijící v bývalém židovském ghettu, aby s muzeem spolupracovali na projektu Kameny zmizelých, který má připomenout židovské obyvatele.
Jak podotkla ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová, město se hlásí do nové výzvy přeshraniční spolupráce se Slovenskem. Pokud uspěje, mohla by nastat oprava síně za zhruba deset milionů korun. „Chceme, aby síň sloužila ke kulturně-historickým účelům. Kromě koncertů by zde byla i stálá výstava věnovaná holocaustu,“ dodala.