Umístění: Společnost Zajímavosti Analogové vysílání letos skončí téměř na polovině území České republiky

Analogové vysílání letos skončí téměř na polovině území České republiky

Praha, 12. ledna 2011 (MEDIAFAX) - V mnoha oblastech České republiky se v roce 2011 chystá definitivní vypnutí analogového televizního vysílání, už v květnu o něj přijdou lidé z Jihlavy a okolí. Ve středu o tom informoval mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání Tadeáš Novák.

tv_sum250

"V květnu se vypíná celá územní oblast Jihlava, v červnu územní oblasti Trutnov a Brno, v říjnu dojde k vypnutí vysílačů velkého výkonu v územní oblasti Jeseník a v listopadu skončí zemské analogové televizní vysílání i v územní oblasti Ostrava," přiblížil harmonogram Novák a dodal, že na rok 2012 pak zbývá územní oblast Zlín a menší vysílače zejména v územní oblasti Jeseník. "Od června 2012 se už bude v České republice vysílat pouze digitálně," poznamenal Novák.

Digitalizace televizního vysílání probíhá v České republice už od roku 2008. V každé územní oblasti nejprve dochází ke spuštění zemského digitálního televizního vysílání (DVB-T) a následně, po minimálně tříměsíčním souběhu, dojde k vypnutí zemského analogového televizního vysílání. V letech 2009 a 2010 už bylo vypnuto zemské analogové televizní vysílání v územních oblastech Praha, Praha město, Plzeň, Sušice, České Budějovice, Ústí nad Labem a Brno město.

"Celý proces digitalizace zatím probíhá přesně dle takzvaného Technického plánu přechodu, který je pro nás jako nařízení vlády závaznou normou. Tohoto plánu se samozřejmě budeme držet i v roce 2011," uvedl Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS).

Nařízení vlády z roku 2008 o technickém plánu přechodu udává vždy konkrétní měsíc, ve kterém by mělo dojít k vypnutí zemského analogového televizního vysílání v dané územní oblasti. Konkrétní hodina vypnutí zemského analogového televizního vysílání vždy závisí na jednotlivých provozovatelích televizního vysílání. "Doposud volili provozovatelé televizního vysílání nejčastěji půlnoc, někdy však proběhlo vypnutí analogu i kolem dvacáté hodiny, bezprostředně po večerním zpravodajství," doplnil Novák.

Ve všech územních oblastech, kde se vypíná zemské analogové televizní vysílání, probíhá více než tři měsíce dopředu intenzivní informační kampaň. "Doporučujeme televizním divákům řešit přechod na digitální televizní vysílání s dostatečným předstihem, aby se vyhnuli řešení případných technických problémů na poslední chvíli," uvedl Duspiva.

Veškeré informace o digitalizaci televizního vysílání je možné získat na bezplatné informační lince 800 90 60 30 nebo na webových stránkách www.digitalne.tv.

Filip Sušanka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript