Umístění: Společnost Zajímavosti Brněnskou hvězdárnu a planetárium čeká zásadní přestavba

Brněnskou hvězdárnu a planetárium čeká zásadní přestavba

Brno, 9. února 2010 - Brněnská hvězdárna a planetárium se změní k nepoznání – v průběhu tohoto a příštího roku se totiž výrazně rozroste a vznikne v ní unikátní Přírodovědné exploratorium. „Realizace projektu Přírodovědného exploratoria pro nás znamená stejný zásadní předěl, jakým se v minulosti stalo otevření první kopule v roce 1954, zprovoznění sálu malého planetária v roce 1959, anebo velkého planetária v roce 1991.

Hvezdarna

 

Jeho součástí je nejen rozšíření astronomických pozorovatelen, zlepšení zázemí pro návštěvníky a instalace několika interaktivních expozic, ale výrazná změna filozofie celého provozu a koncepce činnosti“ říká Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.
„Součástí tohoto projektu jsou významné stavební úpravy – přístavba foyer, oddělení provozních prostor a rekonstrukce nejstarších částí budovy. Výrazně se zvýší kapacita foyer, ve kterém bude univerzální pokladna, velkokapacitní šatna, prodejní místo s astronomickými publikacemi a pomůckami, prostor pro občerstvení nebo také komfortní toalety,“ přibližuje Dušek. 

„Počítáme i s vytvořením bezbariérových přístupů do všech částí budovy. Navíc se před hvězdárnou objeví „geo-zahrada“ s netradiční stálou expozicí vzorků hornin z území města Brna i blízkého okolí,“ vypočítává Dušek. Na hvězdárně vzniknou nové astronomické pozorovatelny a interaktivní expozice, do nichž návštěvníci sami aktivně zasáhnou a nebudou tak už jen pasivními diváky. „Hlavním cílem je vytvořit podmínky pro průnik umění, vědy a vzdělávání. Naši snahou bude pozitivní motivace návštěvníků, přesvědčující, že astronomický, respektive přírodovědný výzkum je velmi zajímavý, perspektivní a pro lidstvo důležitý. Zařadíme se tak mezi moderní instituce tohoto druhu nejen ve střední Evropě“ podotýká Dušek. 

Přečtěte si také: Restart hvězdárny a planetária začíná

Přestavba brněnské hvězdárny na Přírodovědné exploratorium se ovšem bohužel neobejde bez dočasného přerušení provozu. „Plánované úpravy budovy hvězdárny a planetária jsou natolik radikální, že na přibližně jeden rok zcela zavřeme. Část našich aktivit ale přesuneme na jiná místa města Brna, například do Moravského zemského muzea či Knihovny Jiřího Mahena. Tuto dobu současně využijeme k přípravě budoucích – naprosto jedinečných – expozic,“ upozorňuje Dušek, že i přes uzavření areálu na Kraví Hoře nepřijdou lidé úplně zkrátka.
A pokud chcete ještě naposledy vidět, jak to vypadá ve „starých“ prostorách planetária, máte poslední možnost právě nyní!


„V únoru uvádíme dvě nové premiéry pořadů pod umělou oblohou velkého planetária. Představení „Hvězdy pod mikroskopem“ je určeno širší veřejnosti, naopak „Návštěva z vesmíru“ našim nejmenším divákům. Novinky chystáme i na počátek jara, pak nás ale již čeká rozloučení s veřejností – v souvislosti s přestavbou,“ láká Dušek k návštěvě a dodává, že právě v těchto dnech je krásný výhled na planetu Mars a také Saturn. „U druhé z nich lze již v malém dalekohledu, dokonce i loveckém triedru, zahlédnout známé prsteny,“ upozorňuje Dušek.

Hvezdarna2

Že má brněnská hvězdárna atraktivní program a těší se dlouhodobě oblibě návštěvníků, přitom potvrzují i statistiky. „I když se po celý rok 2009 při různých příležitostech na mnoha místech skloňovalo slovo "krize", trhli jsme rekord v návštěvnosti. Na Kraví horu zavítalo 97 037 návštěvníků, pro které jsme uspořádali 1 392 akcí a o 4856 návštěvníků jsme tak překonali dosavadní rekord z loňského roku,“ vypočítává ředitel. 

„Naši pracovníci se přitom podíleli na řadě externích akcí, takže celkový počet uspokojených milovníků astronomie, kosmonautiky i příbuzných přírodních věd tudíž bude vyšší o několik dalších desítek tisíc. Ostatně rostoucí zájem veřejnosti o brněnskou hvězdárnu a planetárium je jedním z důvodů, proč se budeme rozšiřovat,“ uzavírá Dušek.


(tof, foto: Hvězdárna Brno)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci