Digitální expozice, moderní astronomické dalekohledy, pozorovatelny s výhledem na město, interaktivní výstavy, kvalitní návštěvnické zázemí - to všechno se chystá na vrcholu Kraví hory. Po několika letech příprav totiž Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně začíná realizovat projekt Přírodovědné exploratorium, jehož cílem je rekonstrukce a dostavba objektů hvězdárny tak, aby vytvořily jeden funkční celek (architektem nového pojetí je Martin Rudiš). Ve výsledku se počítá se zvýšením efektivity a hospodárnosti celého provozu, neméně důležité bude i obohacení parku Kraví hory. Ruku v ruce se stavebními aktivitami dojde i k programovým změnám. Důraz bude samozřejmě nadále kladen na popularizaci moderních astronomických poznatků, ale v patřičných souvislostech také dalších přírodovědných oborů. Návštěvníci - od nejmenších dětí, přes školní výpravy až po širokou veřejnost, však nebudou pouze pasivními diváky, nýbrž spoluúčastníky a spolutvůrci nabízených aktivit.
Související články: Brněnskou hvězdárnu a planetárium čeká zásadní přestavba
Budoucí moravská metropolitní hvězdárna nesmí být muzeem! Naopak, musí vytvořit prostředí pulsující životem. Její prostory, představení i pracovníci by měli udržovat "laťku hodně vysoko" - co do obsahu, stylu i úrovně předváděných představení. Měli by překvapovat drobnými "vychytávkami" i "velkým uměním", probouzet radost z poznání a síly lidského ducha, zprostředkovat most mezi vědci a veřejností, podporovat úvahy o roli člověka ve vesmíru a možná i trochu poučovat. Kraví hora se tak stane pomyslným přístavem, ze kterého se bude vyplouvat do vesmíru, stejně jako ostrůvkem racionality v záplavě iracionálních fantasmagorií přinášející pozitivní motivaci k přírodovědnému výzkumu. Každý návštěvník bude astronomem, resp. každý návštěvník si uvědomí, že už se astronomem dávno stal.
Bohužel, realizace projektu si vynutí dočasné a úplné uzavření všech provozních prostor. K tomu dojde v polovině června tohoto roku, aby se zrekonstruovaná a rozšířená hvězdárna opět veřejnosti otevřela na sklonku roku 2011. Projekt Přírodovědné exploratorium představuje stavební investici v řádu 87 milionů korun, z toho 22 milionů vkládá statutární město Brno, zbytek přichází z evropských fondů. Patronem celé akce je Vladimír Remek - náš první a doposud jediný kosmonaut.