Umístění: Společnost Zajímavosti Bývalé Lázeňské náměstí v Mikulově se změní v odpočinkovou plochu

Bývalé Lázeňské náměstí v Mikulově se změní v odpočinkovou plochu

Mikulov, 29. března 2012 – Prostranství U Staré Brány v Mikulově získalo od Nadace Partnerství finance na svou proměnu ve výši 195 tisíc korun. Zanedbaná plocha ležící v blízkosti centra města nenaplňovala představy zdejších obyvatel o místu vhodném pro setkávání, odpočinek nebo společné akce.

Nadace_Partnerstv_misto-pod-stromy250

 


Díky grantu Místo pod stromy se mikulovští pokusí dát prostranství novou tvář, napravit zmíněné nedostatky a doplnit prostor stromy a keři. Jeho konečnou podobu naplánují na společných setkáních.

Místo určené k proměně se nachází ve vnitrobloku bytových domů v bývalé židovské čtvrti mezi ulicemi U Staré Brány, Brněnská a 22. dubna. Dříve zde bylo tzv. Lázeňské náměstí, ze kterého se zachovala židovská lázeň (mikve) a základy Dolní synagogy. V současné době však prostor působí zanedbaným dojmem a není pro obyvatele domů natolik přitažlivý, aby v něm trávili svůj volný čas. Centrum ekologické výchovy Pálava si povšimlo skrytého potenciálu místa, a proto požádalo u Nadace Partnerství o grant.

Základní myšlenkou a podmínkou udělení grantu je zapojení široké veřejnosti do všech fází proměny vybraného prostoru, od přípravy a plánování až po konečné utváření. „Snažíme se, aby měli obyvatelé šanci ovlivnit vzhled místa tak, aby odpovídalo jejich potřebám a rádi se k němu vraceli. Účast místních lidí na plánování i podílení se na úpravách může vést také ke zlepšení komunikace mezi jednotlivými skupinami a převzetí odpovědnosti za lokalitu, ve které žijí,“ uvádí Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

O nadační příspěvky Místo pod stromy v letošním roce usilovalo celkem 65 žadatelů. Poptávka po zelených prostranstvích však mnohonásobně převyšuje finanční možnosti Nadace Partnerství, a proto bylo možné podpořit pouze tři projekty (pozn. z toho dva v Jihočeském kraji). „Je vždy smutné odmítat kvalitně zpracované žádosti. Snažíme se proto navázat spolupráci s regionálními firmami a místními dárci, kteří mají zájem zlepšit veřejná prostranství a zároveň podpořit společenský život komunity,“ dodává Ivana Adámková.

Granty Místo pod stromy spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.

Zdroj: Nadace Partnerství

Brno, 29. března 2012 – Prostranství U Staré Brány v Mikulově získalo od Nadace Partnerství finance na svou proměnu ve výši 195 tisíc korun. Zanedbaná plocha ležící v blízkosti centra města nenaplňovala představy zdejších obyvatel o místu vhodném pro setkávání, odpočinek nebo společné akce.

Díky grantu Místo pod stromy se mikulovští pokusí dát prostranství novou tvář, napravit zmíněné nedostatky a doplnit prostor stromy a keři. Jeho konečnou podobu naplánují na společných setkáních.

 

Místo určené k proměně se nachází ve vnitrobloku bytových domů v bývalé židovské čtvrti mezi ulicemi U Staré brány, Brněnská a 22. dubna. Dříve zde bylo tzv. Lázeňské náměstí, ze kterého se zachovala židovská lázeň (mikve) a základy Dolní synagogy. V současné době však prostor působí zanedbaným dojmem a není pro obyvatele domů natolik přitažlivý, aby v něm trávili svůj volný čas. Centrum ekologické výchovy Pálava si povšimlo skrytého potenciálu místa, a proto požádalo u Nadace Partnerství o grant.

 

Základní myšlenkou a podmínkou udělení grantu je zapojení široké veřejnosti do všech fází proměny vybraného prostoru, od přípravy a plánování až po konečné utváření. „Snažíme se, aby měli obyvatelé šanci ovlivnit vzhled místa tak, aby odpovídalo jejich potřebám a rádi se k němu vraceli. Účast místních lidí na plánování i podílení se na úpravách může vést také ke zlepšení komunikace mezi jednotlivými skupinami a převzetí odpovědnosti za lokalitu, ve které žijí,“ uvádí Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

 

O nadační příspěvky Místo pod stromy v letošním roce usilovalo celkem 65 žadatelů. Poptávka po zelených prostranstvích však mnohonásobně převyšuje finanční možnosti Nadace Partnerství, a proto bylo možné podpořit pouze tři projekty (pozn. z toho dva v Jihočeském kraji). „Je vždy smutné odmítat kvalitně zpracované žádosti. Snažíme se proto navázat spolupráci s regionálními firmami a místními dárci, kteří mají zájem zlepšit veřejná prostranství a zároveň podpořit společenský život komunity,“ dodává Ivana Adámková.

Granty Místo pod stromy spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci